church_mgt - en to fa translation catalogue (713 entries)

en: Record Updated Successfully
fa: رکورد به صورت موفقیت آمیز به روز شد

en: Access Right Settings
fa: دسترسی به تنظیمات راست

en: Menu
fa: فهرست

en: Member
fa: عضو

en: Accountant
fa: حسابدار

en: Family Member
fa: عضو خانواده

en: Document
fa: اسناد

en: Group
fa: گروه

en: Services
fa: خدمات

en: Ministry
fa: وزارت

en: Activity
fa: فعالیت

en: Attendance
fa: حضور

en: Venue
fa: محل

en: Check-In
fa: چک کردن

en: Sermon List
fa: لیست خطبه

en: Songs
fa: آهنگ ها

en: Pledges
fa: تعهدات

en: Spiritual Gift
fa: هدیه معنوی

en: Payment
fa: پرداخت

en: Notice
fa: اطلاع

en: Donate
fa: اهدا کنید

en: Message
fa: پیام

en: Pastoral
fa: معنوی

en: News Letter
fa: نامه خبری

en: Account
fa: حساب

en: Save
fa: صرفه جویی

en: First Name
fa: نام کوچک

en: Middle Name
fa: نام میانه

en: Last Name
fa: نام خانوادگی

en: Gender
fa: جنسيت

en: Male
fa: نر

en: Female
fa: زن

en: Date of birth
fa: تاریخ تولد

en: Home Town Address
fa: آدرس خانه شهر

en: City
fa: شهر

en: Mobile Number
fa: شماره موبایل

en: Phone
fa: تلفن

en: Email
fa: پست الکترونیک

en: Fax
fa: فکس

en: Skyp Id
fa: Skyp ID

en: User Name
fa: نام کاربری

en: Password
fa: کلمه عبور

en: Image
fa: تصویر

en: Upload image
fa: آپلود تصویر

en: Add Accountant
fa: حسابدار را اضافه کنید

en: Username Or Emailid All Ready Exist.
fa: نام کاربری یا Emailid تمام آماده وجود دارد.

en: Record inserted successfully
fa: رکورد با موفقیت وارد شد

en: Record updated successfully
fa: ضبط با موفقیت به روز شد

en: Record deleted successfully
fa: ضبط با موفقیت حذف شد

en: Only image formats are allow.
fa: فقط فرمت های تصویر اجازه می دهند.

en: Accountant List
fa: فهرست حسابداران

en: Edit Accountant
fa: حسابدار را ویرایش کنید

en: Photo
fa: عکس

en: Accountant Name
fa: نام حسابدار

en: Department
fa: گروه

en: Accountant Email
fa: حسابدار ایمیل

en: Mobile No
fa: هیچ موبایل

en: Action
fa: عمل

en: Edit
fa: ویرایش کنید

en: Are you sure you want to delete this record?
fa: آیا مطمئن هستید که میخواهید این رکورد را حذف کنید؟

en: Delete
fa: حذف

en: Select Equipment
fa: انتخاب تجهیزات

en: Select Group
fa: انتخاب گروه

en: Search for group...
fa: جستجو برای گروه ...

en: Activity Category
fa: رده فعالیت

en: Select Activity Category
fa: انتخاب رده فعالیت

en: Add Or Remove
fa: اضافه یا حذف

en: Activity Title
fa: عنوان فعالیت

en: Guest Speaker
fa: سخنگوی میهمان

en: Select Venue
fa: محل برگزاری را انتخاب کنید

en: Add Venue
fa: اضافه کردن محل برگزاری

en: Activity Start Date
fa: تاریخ شروع فعالیت

en: Activity End Date
fa: تاریخ پایان فعالیت

en: All Day
fa: تمام روز

en: Activity Start Time
fa: زمان شروع فعالیت

en: Activity End Time
fa: زمان پایان فعالیت

en: Recurrence
fa: عود

en: none
fa: هیچ یک

en: daily
fa: روزانه

en: weekly
fa: هفتگی

en: monthly
fa: ماهانه

en: yearly
fa: سالانه

en: Mon
fa: مون

en: Tue
fa: سه شنبه

en: Thu
fa: چهارشنبه

en: Fri
fa: جمعه

en: Sat
fa: شنبه

en: Sun
fa: آفتاب

en: Repeat Date
fa: تکرار تاریخ

en: Record Start Time
fa: زمان شروع ضبط

en: Record End Time
fa: زمان ضبط پایان

en: Member Group
fa: گروه عضو

en: Add Group
fa: اضافه کردن گروه

en: Save Activity
fa: ذخیره فعالیت

en: Venue Title
fa: عنوان محل برگزاری

en: Capacity
fa: ظرفیت

en: Seats
fa: صندلی ها

en: Request Before
fa: درخواست قبل

en: Days
fa: روزها

en: Equipment
fa: تجهیزات

en: Allow multiple reservation in the same period
fa: اجازه دادن به رزرو چندگانه در همان دوره

en: Save Venue
fa: محل برگزاری

en: Close
fa: نزدیک

en: Group Name
fa: اسم گروه

en: Group Image
fa: تصویر گروه

en: Upload Cover Image
fa: آپلود عکس جلد

en: Upload Group Image
fa: بارگیری تصویر گروه

en: End Time should be greater than Start Time.
fa: زمان پایان باید بیشتر از زمان شروع باشد.

en: End Date should be greater than Start Date.
fa: تاریخ پایان باید بیشتر از تاریخ شروع باشد.

en: Record updated successfully.
fa: ضبط با موفقیت به روز شد

en: Activity List
fa: فهرست فعالیت

en: Edit Activity
fa: ویرایش فعالیت

en: Add Activity
fa: افزودن فعالیت

en: Activity Name
fa: نام فعالیت

en: Start Time
fa: زمان شروع

en: End Time
fa: زمان پایان

en: Church Management
fa: مدیریت کلیسا

en: Licence Settings
fa: تنظیمات مجوز

en: Dashboard
fa: داشبورد

en: Report
fa: گزارش

en: Access Rights
fa: حقوق دسترسی

en: Mail Template
fa: قالب ایمیل

en: General Setting
fa: تنظیمات عمومی

en: Attendance successfully saved!
fa: شرکت کنندگان با موفقیت ذخیره شدند!

en: Attendence
fa: حضور

en: Ministry Attendence
fa: حضور مأموریت

en: Date
fa: تاریخ

en: Select Activity
fa: فعالیت را انتخاب کنید

en: Select Activity Name
fa: نام فعالیت را انتخاب کنید

en: Take/View  Attendance
fa: مشاهده / مشاهده شرکت کنندگان

en: Please Select Activity
fa: لطفا فعالیت را انتخاب کنید

en: Present
fa: حاضر

en: Absent
fa: غایب

en: Status
fa: وضعیت

en: Member Name
fa: نام عضو

en: Save Attendance
fa: ذخیره حضور

en: Select Ministry
fa: وزارت را انتخاب کنید

en: Select Ministry Name
fa: نام وزارت را انتخاب کنید

en: Please Select Ministry
fa: لطفا وزارت را انتخاب کنید

en: Ministry  Attendance
fa: شرکت کننده در وزارت

en: Select Group/Members
fa: انتخاب گروه / اعضا

en: Select Group Name
fa: انتخاب نام گروه

en: All Members
fa: همه اعضا

en: This group have no members
fa: این گروه هیچ عضو ندارد

en: Room Title
fa: عنوان اتاق

en: Select Member
fa: عضو را انتخاب کنید

en: Check-in Date
fa: تاریخ ورود

en: Check-out Date
fa: چک کردن تاریخ

en: Save Reservation
fa: صرفه جویی در رزرو

en: Demographics
fa: جمعیت شناسی

en: Adults
fa: بزرگسالان

en: Families
fa: خانواده ها

en: Youth
fa: جوانان

en: Children
fa: فرزندان

en: Save Room
fa: ذخیره اتاق

en: Check-out successfully
fa: اتمام موفقیت آمیز

en: Room List
fa: لیست اتاق

en: Edit Room
fa: ویرایش اتاق

en: Add Room
fa: اضافه کردن اتاق

en: Check In
fa: چک کنید

en: Occupied
fa: مشغول

en: Available
fa: در دسترس

en: View Check-ins
fa: نمایش چک کردن

en: Message successfully Sent.
fa: پیام با موفقیت ارسال شد.

en: Members
fa: اعضا

en: Activities
fa: فعالیت ها

en: Statistics
fa: آمار

en: Groups
fa: گروه ها

en: Group List
fa: فهرست گروهی

en: There are no groups to display here
fa: هیچ گروهی برای نمایش در اینجا وجود ندارد

en:  Add New Group
fa:  اضافه کردن گروه جدید

en: Birthday List
fa: لیست تولد

en: Birth Date
fa: تاریخ تولد

en: Wish
fa: آرزو کردن

en: Please select document file format
fa: لطفا فرمت فایل سند را انتخاب کنید

en: Document Name
fa: نام سند

en: Description
fa: شرح

en: Group Members Added successfully
fa: اعضای گروه با موفقیت اضافه شدند

en: Document List
fa: لیست سند

en: Edit Document
fa: ویرایش سند

en: Add Document
fa: سند را اضافه کنید

en: Documant Name
fa: اسم مستعار

en: Document Created By
fa: سند ایجاد شده توسط

en: View Document
fa: مشاهده سند

en: Please fill out all the required fields
fa: لطفا تمام فیلدهای مورد نیاز را پر کنید

en: Relation
fa: رابطه

en: select relation
fa: انتخاب رابطه

en: Husband
fa: شوهر

en: Wife
fa: همسر

en: Daughter
fa: فرزند دختر

en: Father
fa: پدر

en: Mother
fa: مادر

en: Son
fa: فرزند پسر

en: Address
fa: نشانی

en: State
fa: دولت

en: Zip Code
fa: کد پستی

en: Upload image.
fa: آپلود تصویر

en: Save Family
fa: صرفه جویی در خانواده

en: Add Family
fa: اضافه کردن خانواده

en: Only jpg jpeg png and gif files are allowed!.
fa: فقط jpg jpeg png و فایل gif مجاز هستند!

en: Family Member List
fa: فهرست کاربران خانواده

en: Edit Family Member
fa: ویرایش اعضای خانواده

en: Add Family Member
fa: اعضای خانواده را اضافه کنید

en: Family Member  Name
fa: نام خانوادگی اعضای خانواده

en: Family Member Email
fa: ایمیل عضو خانواده

en:  Edit
fa:  ویرایش کنید

en:  Delete
fa:  حذف

en: General Settings
fa: تنظیمات عمومی

en: Church Name
fa: نام کلیسا

en: Starting Year
fa: شروع سال

en: Church Address
fa: آدرس کلیسا

en: Official Phone Number
fa: شماره تلفن رسمی

en: Country
fa: کشور

en: Select Country
fa: کشور را انتخاب کنید

en: Church Logo
fa: لوگوی کلیسا

en: Profile Cover Image
fa: جلد تصویر پروفایل

en: User Can Change Profile Picture
fa: کاربر می تواند تصویر نمایه را تغییر دهد

en: Enable
fa: فعال کردن

en: Enable Sandbox
fa: فعال کردن گودال ماسهبازی

en: Paypal Email Id
fa: شناسه ایمیل پی پال

en: Select Currency
fa: واحد پول را انتخاب کنید

en: Australian Dollar
fa: دلار استرالیا

en: Brazilian Real
fa: رئال برزیل

en: Canadian Dollar
fa: دلار کانادایی

en: Czech Koruna
fa: کرونا چک

en: Danish Krone
fa: کرون دانمارکی

en: Euro
fa: یورو

en: Hong Kong Dollar
fa: دلار هنگ کنگ

en: Hungarian Forint
fa: فورینت مجارستان

en: Israeli New Sheqel
fa: اسرائیل جدید شقل

en: Indian Rupee
fa: روپیه هند

en: Japanese Yen
fa: ین ژاپن

en: Malaysian Ringgit
fa: Ringgit مالزی

en: Mexican Peso
fa: پزوی مکزیکی

en: Norwegian Krone
fa: نروژی کرون

en: New Zealand Dollar
fa: دلار نیوزیلند

en: Philippine Peso
fa: پزوی فیلیپین

en: Polish Zloty
fa: لهستانی لهستانی

en: Pound Sterling
fa: پوند استرلینگ

en: Singapore Dollar
fa: دلار سنگاپور

en: Swedish Krona
fa: کرون سوئد

en: Swiss Franc
fa: فرانک سوئیس

en: Taiwan New Dollar
fa: تایوان دلار جدید

en: Thai Baht
fa: تایلندی بات

en: Turkish Lira
fa: لیره ترکیه

en: U.S. Dollar
fa: دلار آمریکا

en: Date Format
fa: فرمت تاریخ

en: Select Date Format
fa: فرمت تاریخ را انتخاب کنید

en: 2019-12-12
fa: 12 اکتبر 2019

en: 12/31/2019
fa: 2014/12/31

en: December 12, 2019
fa: دسامبر 12، 2019

en: Enable Notifications
fa: فعال کردن اعلانها

en: Use Paymaster Payment Gateways
fa: از دروازه های Paymaster Payment استفاده کنید

en: Edit Group
fa: ویرایش گروه

en: Total Group Members
fa: مجموع اعضای گروه

en: View
fa: چشم انداز

en: Registration Email Template
fa: قالب ایمیل ثبت نام

en: Email Subject
fa: موضوع نامه الکترونیکی

en: Registration Email Template
fa: قالب ایمیل ثبت نام

en: You can use following variables in the email template:
fa: شما می توانید از متغیرهای زیر در قالب ایمیل استفاده کنید:

en: Name of Member
fa: نام کاربری

en: Name Of Church
fa: نام کلیسا

en: Login Link
fa: لینک ورود

en: Member Approved By Admin Template
fa: عضو تایید شده توسط مدیر قالب

en: Add Other User in system Template
fa: کاربر دیگر را در قالب سیستم اضافه کنید

en: Add Other User in System Template
fa: کاربر دیگری را در قالب سیستم اضافه کنید

en: Name of User
fa: نام کاربری

en: User Role
fa: نقش کاربر

en: Username
fa: نام کاربری

en: Login Page Link
fa: پیوند ورود به سیستم

en: Name Of Church
fa: نام کلیسا

en: Member Added In Group Template
fa: عضو اضافه شده در قالب گروه

en: The Member Name
fa: نام کاربری

en: The Group Name
fa: نام گروه

en: Member Added In Ministry Template
fa: عضو اضافه شده در قالب وزارت

en: The Ministry Name
fa: نام وزارت

en: Add Notice Template
fa: افزودن الگو

en: Add Notice Email Template
fa: اضافه کردن یادداشت قالب ایمیل

en: Notice Title
fa: عنوان اطلاعیه

en: Notice Start Date
fa: توجه تاریخ شروع

en: Notice End Date
fa: یادداشت پایان تاریخ

en: Notice Content
fa: محتوا را ذکر کنید

en: Notice Page Link
fa: پیوند پیوند

en: Add Service Template
fa: اضافه کردن الگو خدمات

en: Service Title
fa: عنوان خدمات

en: Service Start Date
fa: تاریخ شروع سرویس

en: Service End Date
fa: تاریخ پایان خدمات

en: Service Start Time
fa: زمان شروع خدمات

en: Service End Time
fa: زمان پایان خدمات

en: Other Title
fa: عنوان دیگر

en: Other Service Type
fa: نوع دیگر خدمات

en: Other Service Date
fa: تاریخ سرویس دیگر

en: Other Service Start Time
fa: زمان شروع سرویس دیگر

en: Other Service End Time
fa: دیگر زمان پایان خدمات

en: Service Page Link
fa: پیوند خدمات صفحه

en: Add Activity Template
fa: قالب فعالیت را اضافه کنید

en: Activity Venue
fa: محل برگزاری فعالیت

en: Activity Reoccurence
fa: فعالیت مجدد

en: Activity Record Start Time
fa: زمان شروع ضبط فعالیت

en: Activity Record End Time
fa: پایان دوره فعالیت

en: Activity Page Link
fa: پیوند فعالیت صفحه

en: Check-In church venue Template
fa: محل برگزاری کلیسا الگو

en: Cheked-in Date
fa: تاریخ چك كردن

en: Cheked-out Date
fa: تاریخ چك كردن

en: No Of Family Members
fa: بدون اعضای خانواده

en: check-in Page Link
fa: چک کردن پیوند صفحه

en: Check-Out From Church Venue Template
fa: خروج از کلیسا الگو مراجعه کنید

en: check-out Page Link
fa: چک کردن لینک صفحه

en: Add Sermon Template
fa: اضافه کردن الگوی خطبه

en: Sermon Title
fa: عنوان خطبه

en: Sermon Description
fa: توضیح خطبه

en: Sermon Page Link
fa: پیوند خطبه

en: Add Song Template
fa: اضافه کردن قالب آهنگ

en: Song Name
fa: اسم آهنگ

en: Song Category
fa: دسته آهنگ

en: Song Description
fa: توضیحات آهنگ

en: Song Page Link
fa: پیوند پیوند آهنگ

en: Add Pledges Template
fa: قالب تعهدات را اضافه کنید

en: Pledges Start Date
fa: تعهد تاریخ شروع

en: Pledges End Date
fa: تعهد تاریخ پایان

en: Pledges Amount
fa: مبلغ وام

en: Pledges frequecy
fa: تعهد می کند

en: Pledges Total Amount
fa: وعده کل مبلغ

en: Pledges Page Link
fa: تعهد لینک پیوند

en: Sell Spiritual Gift Template
fa: فروش هدیه روحانی قالب

en: Gift Name
fa: نام هدیه

en: Gift Price
fa: قیمت هدیه

en: Gift Got Date
fa: هدیه داده شده است

en: Add Transaction Template
fa: اضافه کردن قالب معامله

en: Payment Link
fa: لینک پرداخت

en: Payment Received Against Transaction Invoice Template
fa: پرداخت دریافت شده براساس فرم صورتحساب تراکنش

en: Payment Received against Transaction Invoice Template
fa: پرداخت دریافت شده بر اساس فرم صورتحساب معامله

en: Add Donation Template
fa: اضافه کردن قالب اهدایی

en: Donation Type
fa: نوع اهداء

en: Donation Amount
fa: مقدارکمک مالی

en: Donation Date
fa: تاریخ اهداء

en: View Donation Link
fa: مشاهده لینک اهدا

en: Name of Admin
fa: نام مدیر

en: Add Income Template
fa: اضافه کردن الگو درآمد

en: Role Of User
fa: نقش کاربر

en: Page Link
fa: پیوند پیوند

en: Message Received Template
fa: پیام دریافت الگو

en: Name of Receiver
fa: نام گیرنده

en: Name Of Sender
fa: نام فرستنده

en: Message Content
fa: محتوای پیام

en: Add Pastoral Template
fa: قالب Pastoral را اضافه کنید

en: Name of Memeber
fa: نام Memeber

en: Pastoral Title
fa: عنوان قدیسین

en: Pastoral Date
fa: تاریخ روستایی

en: Pastoral Time
fa: زمان مسیحی

en: Pastoral Description
fa: توصیف روحانی

en: Pastoral Page Link
fa: پیوند پیوسته

en: Add Notice Admin Template
fa: اضافه کردن مدرک مدیریت الگو

en: Search for ministry...
fa: جستجو برای وزارت ...

en: Personal Information
fa: اطلاعات شخصی

en: Member Id
fa: شناسه عضو

en: Marital Status
fa: وضعیت زناشویی

en: Unmarried
fa: مجرد

en: Married
fa: متاهل

en: Add Ministry
fa: اضافه کردن وزارت

en: Occupation
fa: اشتغال

en: Education
fa: تحصیلات

en: Contact Information
fa: اطلاعات تماس

en: Religion Information
fa: اطلاعات مذهبی

en: Join Church Date
fa: تاریخ عضویت کلیسا

en: Baptist Date
fa: تاریخ باپتیست

en: Volunteer
fa: داوطلب

en: Save Member
fa: صرفه جویی در عضو

en: Ministry Name
fa: نام وزارت

en: Ministry Image
fa: تصویر وزارت

en: Upload Ministry Image
fa: آپلود تصویر وزارت

en: Member CSV Successfully Uploaded.
fa: عضو CSV موفق به آپلود شد

en: Member successfully Approved
fa: عضو با موفقیت تایید شد

en: Only CSV file are allow.
fa: فقط فایل CSV اجازه می دهد.

en: File size limit 2 MB allow.
fa: حداکثر اندازه فایل 2 MB اجازه می دهد.

en: Member List
fa: فهرست کاربران

en: Edit Member
fa: ویرایش عضو

en: View Member
fa: عضو سایت

en: Add Member
fa: اضافه کردن عضو

en: Upload Member CSV
fa: آپلود عضو CSV

en: Download CSV File
fa: دانلود فایل CSV

en: Member Email
fa: عضو ایمیل

en: Active
fa: فعال

en: View Gifts
fa: مشاهده هدایا

en: View Family Member
fa: مشاهده اعضای خانواده

en: View Attendance
fa: مشاهده حضور

en: Select CSV file
fa: انتخاب فایل CSV

en: Upload CSV File
fa: آپلود فایل CSV

en: Name
fa: نام

en: Date Of Birth
fa: تاریخ تولد

en: More Info
fa: اطلاعات بیشتر

en: Member Type
fa: نوع عضو

en: Member Attendance Report
fa: گزارش حضور اعضای عضو

en: No of Attendance
fa: بدون حضور

en: There is not enough data to generate report.
fa: داده های کافی برای تولید گزارش وجود ندارد.

en: No Groups
fa: هیچ گروهی وجود ندارد

en: Ministry List
fa: لیست وزارتخانه

en: No Ministry
fa: بدون وزارت

en: Message To
fa: پیام به

en: All Accountants
fa: همه حسابداران

en: Subject
fa: موضوع

en: Message Comment
fa: پیام نظر

en: Send Message
fa: پیام فرستادن

en: Message For
fa: پیام برای

en: Message sent successfully
fa: پیام با موفقیت ارسال شد

en: Message deleted successfully
fa: پیام با موفقیت حذف شد

en: Compose
fa: ساختن

en: Inbox
fa: صندوق ورودی

en: Sent Item
fa: ارسال مورد

en: Sent
fa: ارسال شد

en: Replay
fa: بازپخش

en: Edit Ministry
fa: ویرایش وزارت

en: Total Ministry Members
fa: تعداد اعضای وزارتخانه

en: MailChimp list
fa: لیست MailChimp

en: Select list
fa: لیست را انتخاب کنید

en: Campaign list
fa: لیست کمپین

en: Select Campaign
fa: انتخاب کمپین

en: Send Capmaign
fa: ارسال Capmaign

en: Save Setting Successfully
fa: تنظیمات را ذخیره کنید

en: Synchronize Mail Successfully
fa: همگام سازی ایمیل با موفقیت انجام شد

en: Campaign Tests Not Sent!
fa: آزمایشات کمپین انجام نشده است!

en: Campaign Tests Sent!
fa: آزمایشات کمپین ارسال شد!

en: Setting
fa: تنظیمات

en: Sync Mail
fa: ایمیل همگام سازی

en: Campaign
fa: کمپین

en: MailChimp API key
fa: کلید API MailChimp

en: No Group
fa: هیچ گروهی وجود ندارد

en: Mailing list
fa: لیست پستی

en: Notice Comment
fa: توجه توجه

en: Save Notice
fa: صرفه جویی در یادداشت

en: Add Notice
fa: اضافه کردن اطلاع

en: Notice Approved
fa: اطلاعیه تایید شده است

en: Notice List
fa: لیست یادداشت

en: Edit Notice
fa: ویرایش توجه

en: Notice By
fa: با توجه به

en: Approve
fa: تایید

en: Save Pastoral
fa: صرفه جویی Pastoral

en: Pastoral List
fa: فهرست صیغه ای

en: Edit Pastoral
fa: گناهکار

en: Add Pastoral
fa: اضافه کردن مقدس

en: View Pastoral
fa: مشاهده گناهکار

en: Supplier Name
fa: نام فروشنده

en: Paid
fa: پرداخت شده

en: Part Paid
fa: قسمت پرداخت شده

en: Unpaid
fa: بدون پرداخت هزینه

en: Expense Entry
fa: ورودی هزینه

en: Expense Amount
fa: مقدار هزینه

en: Expense Entry Label
fa: هزینه ورودی برچسب

en: Add Expense Entry
fa: اضافه کردن هزینه هزینه

en: Save Expense
fa: صرف هزینه

en: Create Expense Entry
fa: ایجاد درآمد هزینه

en: Income label
fa: برچسب درآمد

en: Income Entry
fa: درآمد ورودی

en: Income Amount
fa: میزان درآمد

en: Income Entry Label
fa: برچسب واردات درآمد

en: Add Income Entry
fa: اضافه کردن درآمد درآمد

en: Save Income
fa: درآمد را ذخیره کنید

en: Create Income Entry
fa: ایجاد درآمد درآمد

en: Select Donations Type
fa: انتخاب نوع کمک های مالی

en: Transaction Date
fa: تاریخ تراکنش

en: Amount
fa: میزان

en: Method
fa: روش

en: Cash
fa: نقدی

en: Check
fa: بررسی

en: Bank Transfer
fa: انتقال بانك

en: Comment
fa: اظهار نظر

en: Save Transaction
fa: ذخیره تراکنش

en: View Expense
fa: نمایش هزینه

en: Income Title
fa: عنوان درآمد

en: View Income
fa: مشاهده درآمد

en: Transaction List
fa: فهرست تراکنش

en: Edit Transaction
fa: ویرایش تراکنش

en: Add Transaction
fa: اضافه کردن معامله

en: Income List
fa: لیست درآمد

en: Edit Income
fa: درآمد را ویرایش کنید

en: Add Income
fa: اضافه کردن درآمد

en: Expense List
fa: لیست هزینه

en: Edit Expense
fa: ویرایش هزینه

en: Add Expense
fa: اضافه کردن هزینه

en: View Invoice
fa: مشاهده صورتحساب

en: Start Date
fa: تاریخ شروع

en: Frequency
fa: فرکانس

en: Select
fa: انتخاب کنید

en: 1 Time
fa: 1 بار

en: Weekly
fa: هفتگی

en: Monthly
fa: ماهانه

en: Yearly
fa: سالانه

en: Times
fa: بار

en: End Date
fa: تاریخ پایان

en: Total Amount
fa: مقدار کل

en: Save Pledge
fa: تعهد ذخیره

en: Pledge List
fa: لیست تعهدات

en: Edit Pledges
fa: تعهدات

en: Add Pledges
fa: اضافه کردن وعده

en: Month
fa: ماه

en: Activity Report By Month
fa: گزارش فعالیت بر اساس ماه

en: Class
fa: کلاس

en: No of Member
fa: بدون عضو

en: Go
fa: برو

en: Select Report Type
fa: نوع گزارش را انتخاب کنید

en: Attendance Report
fa: گزارش حضور و غیاب

en: Payment Report
fa: گزارش پرداخت

en: Id
fa: شناسه

en: Attendence Date
fa: تاریخ حضور

en: Your file is ready. You can download it from
fa: فایل شما آماده است شما می توانید از آن دانلود کنید

en: Pay Method
fa: روش پرداخت

en: Activity Report
fa: گزارش فعالیت

en: Download Reports
fa: گزارش ها را دانلود کنید

en: Payment Report By Month
fa: گزارش پرداخت ماهانه

en: Only video formats files are allowed!
fa: فقط فایل های فرمت های ویدیویی مجاز می باشند!

en: Only image files are allowed!
fa: فقط فایل های تصویر مجاز می باشند!

en: Only audio formats files are allowed!
fa: فقط فایل های فرمت های صوتی مجاز هستند!

en: Only PDF files are allowed!
fa: فقط فایل های PDF مجاز می باشند!

en: Sermon Content Type
fa: نوع محتوای خطبه

en: Select Sermon Type
fa: نوع خطبه را انتخاب کنید

en: Video
fa: ویدئو

en: Audio
fa: سمعی

en: Sermon Content
fa: محتویات خطبه

en: Upload Sermon
fa: بارسا خطبه

en: Upload Sermom
fa: بارگذاری Sermom

en: Publish
fa: انتشار

en: Draft
fa: پیش نویس

en: Save Sermon
fa: صرفه جویی در خطبه

en: Edit Sermon
fa: خطبه

en: Add Sermon
fa: خطبه را اضافه کنید

en: View Sermon
fa: نمایش خطبه

en: Sermon Type
fa: نوع خطبه

en: Service Type
fa: نوع خدمات

en: Select Service Type
fa: نوع سرویس را انتخاب کنید

en: Other Times
fa: بار دیگر

en: Other Service Title
fa: عنوان سرویس دیگر

en: Rehearsal
fa: تمرین

en: Other
fa: دیگر

en: Save Service
fa: ذخیره خدمات

en: End Time should be greater than Start Time
fa: زمان پایان باید بیشتر از زمان شروع باشد

en: End Date should be greater than Start Date
fa: تاریخ پایان باید بیشتر از تاریخ شروع باشد

en: Service List
fa: فهرست خدمات

en: Edit Service
fa: ویرایش سرویس

en: Add Service
fa: اضافه کردن سرویس

en: Service Name
fa: نام خدمات

en: There seems to be some problem please try after sometime or contact us on sales@dasinfomeida.com
fa: به نظر می رسد مشکلی وجود دارد لطفا پس از مدتی سعی کنید یا با ما در sales@dasinfomeida.com تماس بگیرید

en: Please provide correct Envato purchase key.
fa: لطفا کلید خرید انواتو درست کنید.

en: Domain
fa: دامنه

en: Envato License key
fa: کلید مجوز Envato

en: Submit
fa: ارسال

en: please fill in the required fields
fa: لطفا جاهای خواسته شده را پر کنید

en: Select Song Category
fa: انتخاب گروه آهنگ

en: Song
fa: ترانه

en: Upload Song
fa: آپلود آهنگ

en: Add Song
fa: افزودن آهنگ

en: Gift Assigned successfully
fa: هدیه با موفقیت تعریف شد

en: Song List
fa: لیست آهنگ

en: Edit Song
fa: ویرایش آهنگ

en: View Song
fa: مشاهده آهنگ

en: Play Song
fa: پخش آهنگ

en: Gift Type
fa: نوع هدیه

en: Select Gift Type
fa: نوع هدیه را انتخاب کنید

en: Product
fa: تولید - محصول

en: Service
fa: سرویس

en: Gift
fa: هدیه

en: Upload Gift
fa: ارسال هدیه

en: Spiritual Gifts List
fa: لیست هدایا روحانی

en: Edit Spiritual Gift
fa: هدیه روحانی را ویرایش کنید

en: Add Spiritual Gift
fa: اضافه کردن هدیه معنوی

en: View Gift
fa: مشاهده هدیه

en: Sell Gifts List
fa: فروش لیست هدایا

en: Edit Sell Gift
fa: ویرایش فروش هدیه

en: Sell Gift
fa: فروش هدیه

en: Give Gift
fa: هدیه دادن

en: Select Gift
fa: هدیه را انتخاب کنید

en: Selling Date
fa: تاریخ فروش

en: Search for equipment...
fa: جستجو برای تجهیزات ...

en: Usage Title
fa: عنوان استفاده

en: Reserve Start Date
fa: تاریخ شروع رزرو

en: Reservation Start Time
fa: زمان شروع رزرو

en: To
fa: به

en: Reservation End Time
fa: زمان پایان رزرو

en: Reserve End Date
fa: تاریخ پایان رزرو

en: Participant
fa: شرکت کننده

en: Number of Participant
fa: تعداد شرکت کننده

en: Maximum Capacity
fa: حداکثر ظرفیت

en: Applicant
fa: درخواست کننده

en: Select Applicant
fa: درخواست کننده را انتخاب کنید

en: Venue List
fa: لیست برگزاری

en: Edit Venue
fa: محل برگزاری

en: Reservation List
fa: لیست رزرو

en: Edit Reservation
fa: ویرایش رزرو

en: Add Reservation
fa: اضافه کردن رزرو

en: Request Before Days
fa: درخواست قبل از روز

en: Multiple Reservation
fa: رزرو چندگانه

en: Yes
fa: بله

en: No
fa: نه

en: Reserved Date
fa: رزرو تاریخ

en: Reserved End Date
fa: تاریخ پایان رزرو

en: Reserved By
fa: رزرو شده توسط

en: Credit Card
fa: کارت اعتباری

en: Autometic Direct Debit
fa: بدهی مستقیم خودرو

en: Online
fa: آنلاین

en: Paypal
fa: پی پال

en: Login failed: You have entered an incorrect Username or password, please try again.
fa: ورود ناموفق بود: وارد یک نام کاربری یا رمز عبور نادرست کرده اید، لطفا دوباره امتحان کنید.

en: Remember Me
fa: مرا به خاطر بسپار

en: Log In
fa: ورود

en: Logout
fa: خروج

en: Only jpg jpeg png and gif files are allowed!
fa: فقط jpg jpeg png و فایل gif مجاز هستند!

en: title
fa: عنوان

en: header
fa: سرتیتر

en: Add category
fa: اضافه کردن رده

en: category Name
fa: نام دسته

en: Add Activity Category
fa: افزودن رده فعالیت

en: Activity Category Name
fa: نام رده فعالیت

en: Add Document Category
fa: دسته سند را اضافه کنید

en: Document Category Name
fa: نام اسناد

en: Add Equipment
fa: اضافه کردن تجهیزات

en: Equipment Name
fa: نام تجهیزات

en: Add Song Category
fa: افزودن آهنگ رده

en: Category Name
fa: نام دسته

en: Add Service Type
fa: نوع سرویس را اضافه کنید

en: Service Type Name
fa: نوع سرویس نام

en: Add Donation Type
fa: اضافه کردن نوع کمک مالی

en: Donation Type Name
fa: نام نوع اهداء

en: Donation Name
fa: نام اهداء

en: Details
fa: جزئیات

en:  Venue Name
fa:  نام محل برگزاری

en: Participant Capacity
fa: ظرفیت شرکت کننده

en: Equipments
fa: تجهیزات

en: No Equipments
fa: بدون تجهیزات

en: Multiple Booking Possible
fa: رزرو چندگانه ممکن است

en: Book
fa: کتاب

en: No Venue Data
fa: بدون اطلاعات محل برگزاری

en: Pastoral Details
fa: جزئیات شبانگاهی

en:  Pastoral Title
fa:  عنوان قدیسین

en:  Pastoral Date
fa:  تاریخ روستایی

en:  Pastoral Time
fa:  زمان مسیحی

en: No Pastoral Data
fa: بدون اطلاعات روحانی

en:  Member Name
fa:  نام عضو

en: Family Members
fa: اعضای خانواده

en: Check In Date
fa: تاریخ ورود

en: Check Out Date
fa: چک کردن تاریخ

en: Check-Out
fa: وارسی

en: Room History
fa: تاریخچه اتاق

en: Do not have any active bookings
fa: هیچ رزرویه فعال ندارید

en: Check-In
fa: چک کردن

en: Give Gift To Member
fa: هدیه دادن به عضو

en: Give This Gift
fa: این هدیه را بده

en: Issue Date
fa: تاریخ انتشار

en: Payment To
fa: پرداخت به

en: Bill To
fa: بیل تا

en: Invoice Entries
fa: مقالات فاکتور

en: Entry
fa: ورود

en: Issue By
fa: مشکل توسط

en: Donation
fa: کمک مالی

en: Pledge
fa: سوگند - تعهد

en: Grand Total :
fa: مجموع کل:

en: Print
fa: چاپ

en: Ministry Member
fa: عضو وزارت امور خارجه

en: Group Member
fa: عضوگروه

en: No any member yet.
fa: هنوز عضو نیست

en: Add Members
fa: افزودن اعضا

en: Add Ministry Member
fa: اضافه کردن عضو وزارت

en: Add Group Member
fa: افزودن عضو گروه

en: No Family Member
fa: بدون عضو خانواده

en: Select Profile Picture
fa: تصویر نمایه را انتخاب کنید

en: No data available in table
fa: داده ای در جدول وجود ندارد

en: Showing _START_ to _END_ of _TOTAL_ entries
fa: نمایش _START_ به _END_ از ورودیهای _TOTAL_

en: Showing 0 to 0 of 0 entries
fa: نمایش 0 تا 0 از 0 ورودی

en: (filtered from _MAX_ total entries)
fa: (فیلتر شده از ورودیهای _MAX_)

en: Show _MENU_ entries
fa: نمایش نوشته های _MENU_

en: Loading...
fa: بارگذاری...

en: Processing...
fa: در حال پردازش...

en: Search:
fa: جستجو کردن:

en: No matching records found
fa: هیچ رکوردی یافت نشد

en: First
fa: اولین

en: Last
fa: آخر

en: Next
fa: بعد

en: Previous
fa: قبلی

en: : activate to sort column ascending
fa: : برای مرتب سازی ستون صعودی فعال شود

en: : activate to sort column descending
fa: : فعال کردن ستون نزولی مرتب سازی

en: My Profile
fa: پروفایل من

en: Log Out
fa: خروج

en: Home
fa: خانه

en: Church Management System
fa: سیستم مدیریت کلیسا

en: Please enter Category Name.
fa: لطفا نام دسته را وارد کنید

en: Church Management Login Page
fa: ورود به سیستم مدیریت کلیسا

en: Member Registration
fa: ثبت نام عضو

en: Registration
fa: ثبت

en: Registration complete.Your account active after admin can approve.
fa: ثبت نام کامل است. حساب کاربری شما پس از تایید مدیر فعال می شود.

en: Accept only image files.
fa: فقط فایلهای تصویر را قبول کنید

en: Update Profile
fa: بروزرسانی پروفایل

en: New Password And Confirm Password Did Not Match.
fa: رمز عبور جدید و تایید رمز عبور مطابقت نداشت

en: Please Enter New Password .
fa: لطفا رمز جدید را وارد کنید

en: Please Enter Confirm Password .
fa: لطفا تایید رمز عبور را وارد کنید

en: Account Settings
fa: تنظیمات حساب

en: Current Password
fa: رمز عبور فعلی

en: New Password
fa: رمز عبور جدید

en: Confirm Password
fa: تایید رمز عبور

en: Other Information
fa: اطلاعات دیگر

en: Staff Member Name
fa: نام كاركنان عضو

en: Staff Member Email
fa: پست الکترونیک کارمند

en: Payment successfully
fa: پرداخت با موفقیت

en: Payment Cancel
fa: پرداخت لغو

en: Donation List
fa: فهرست اهداء

en: Edit Donation
fa: ویرایش کمک مالی

en: Add Donation
fa: اضافه کردن کمک مالی

en: Select Payment Method
fa: روش پرداخت را انتخاب کنید

en: Give Donation
fa: کمک مالی کنید

en: View Message
fa: مشاهده پیام

en: Message Sent Successfully!
fa: پیام با موفقیت ارسال شد!

en: Patient Name
fa: نام بیمار

en: Pledges List
fa: لیست تعهدات

en: Spiritual Gift List
fa: فهرست هدیه معنوی

en: Your browser does not support the video tag.
fa: مرورگر شما ویدئو با این پسوند را پشتیبانی نمی کند.

en: video
fa: ویدئو

en: Reserve Date
fa: رزرو تاریخ
