church_mgt - en to hi translation catalogue (713 entries)

en: Record Updated Successfully
hi: रिकॉर्ड अपडेट सफलतापूर्वक

en: Access Right Settings
hi: सही सेटिंग्स तक पहुँचें

en: Menu
hi: मेन्यू

en: Member
hi: सदस्य

en: Accountant
hi: मुनीम

en: Family Member
hi: परिवार का सदस्य

en: Document
hi: दस्तावेज़

en: Group
hi: समूह

en: Services
hi: सेवाएं

en: Ministry
hi: मंत्रालय

en: Activity
hi: गतिविधि

en: Attendance
hi: उपस्थिति

en: Venue
hi: स्थान

en: Check-In
hi: चेक इन

en: Sermon List
hi: उपदेश सूची

en: Songs
hi: गीत

en: Pledges
hi: प्रतिज्ञाओं

en: Spiritual Gift
hi: आध्यात्मिक उपहार

en: Payment
hi: भुगतान

en: Notice
hi: नोटिस

en: Donate
hi: दान करना

en: Message
hi: संदेश

en: Pastoral
hi: देहाती

en: News Letter
hi: समाचार पत्र

en: Account
hi: लेखा

en: Save
hi: बचाना

en: First Name
hi: पहला नाम

en: Middle Name
hi: मध्य नाम

en: Last Name
hi: अंतिम नाम

en: Gender
hi: लिंग

en: Male
hi: पुरुष

en: Female
hi: महिला

en: Date of birth
hi: जन्म की तारीख

en: Home Town Address
hi: होम टाउन का पता

en: City
hi: शहर

en: Mobile Number
hi: मोबाइल नंबर

en: Phone
hi: फ़ोन

en: Email
hi: ईमेल

en: Fax
hi: फैक्स

en: Skyp Id
hi: स्काइप आईडी

en: User Name
hi: उपयोगकर्ता नाम

en: Password
hi: पारण शब्द

en: Image
hi: छवि

en: Upload image
hi: तस्वीर डालिये

en: Add Accountant
hi: एकाउंटेंट जोड़ें

en: Username Or Emailid All Ready Exist.
hi: उपयोगकर्ता नाम या ईमेल सभी तैयार अस्तित्व।

en: Record inserted successfully
hi: रिकॉर्ड सफलतापूर्वक डाला गया

en: Record updated successfully
hi: रिकॉर्ड सफलतापूर्वक अपडेट किया गया

en: Record deleted successfully
hi: रिकॉर्ड सफलतापूर्वक हटाया गया

en: Only image formats are allow.
hi: केवल छवि प्रारूप की अनुमति है।

en: Accountant List
hi: लेखापाल सूची

en: Edit Accountant
hi: लेखाकार संपादित करें

en: Photo
hi: तस्वीर

en: Accountant Name
hi: लेखाकार का नाम

en: Department
hi: विभाग

en: Accountant Email
hi: लेखाकार ईमेल

en: Mobile No
hi: मोबाइल नहीं है

en: Action
hi: कार्य

en: Edit
hi: संपादित करें

en: Are you sure you want to delete this record?
hi: क्या आप वाकई इस रिकॉर्ड को हटाना चाहते हैं?

en: Delete
hi: हटाना

en: Select Equipment
hi: उपकरण का चयन करें

en: Select Group
hi: समूह का चयन करें

en: Search for group...
hi: समूह के लिए खोजें ...

en: Activity Category
hi: गतिविधि श्रेणी

en: Select Activity Category
hi: गतिविधि श्रेणी का चयन करें

en: Add Or Remove
hi: जोड़ें या घटाएँ

en: Activity Title
hi: गतिविधि शीर्षक

en: Guest Speaker
hi: अतिथि वक्ता

en: Select Venue
hi: वेन्यू का चयन करें

en: Add Venue
hi: वेन्यू जोड़ें

en: Activity Start Date
hi: गतिविधि प्रारंभ दिनांक

en: Activity End Date
hi: गतिविधि समाप्ति दिनांक

en: All Day
hi: पूरे दिन

en: Activity Start Time
hi: गतिविधि प्रारंभ समय

en: Activity End Time
hi: गतिविधि समाप्ति समय

en: Recurrence
hi: पुनरावृत्ति

en: none
hi: कोई नहीं

en: daily
hi: रोज

en: weekly
hi: साप्ताहिक

en: monthly
hi: महीने के

en: yearly
hi: सालाना

en: Mon
hi: सोम

en: Tue
hi: मंगल

en: Thu
hi: गुरु

en: Fri
hi: शुक्र

en: Sat
hi: बैठ गया

en: Sun
hi: रवि

en: Repeat Date
hi: दोहराए जाने की तारीख

en: Record Start Time
hi: रिकॉर्ड प्रारंभ समय

en: Record End Time
hi: रिकॉर्ड समय समाप्त

en: Member Group
hi: सदस्य समूह

en: Add Group
hi: समूह जोड़ें

en: Save Activity
hi: गतिविधि सहेजें

en: Venue Title
hi: स्थान का शीर्षक

en: Capacity
hi: क्षमता

en: Seats
hi: सीटें

en: Request Before
hi: पहले अनुरोध करें

en: Days
hi: दिन

en: Equipment
hi: उपकरण

en: Allow multiple reservation in the same period
hi: एक ही अवधि में कई आरक्षण की अनुमति दें

en: Save Venue
hi: वेन्यू को बचाएं

en: Close
hi: बंद करे

en: Group Name
hi: समूह का नाम

en: Group Image
hi: समूह छवि

en: Upload Cover Image
hi: कवर छवि अपलोड करें

en: Upload Group Image
hi: ग्रुप इमेज अपलोड करें

en: End Time should be greater than Start Time.
hi: एंड टाइम स्टार्ट टाइम से अधिक होना चाहिए।

en: End Date should be greater than Start Date.
hi: अंतिम तिथि प्रारंभ तिथि से अधिक होनी चाहिए।

en: Record updated successfully.
hi: रिकॉर्ड सफलतापूर्वक अपडेट किया गया।

en: Activity List
hi: गतिविधि सूची

en: Edit Activity
hi: गतिविधि संपादित करें

en: Add Activity
hi: गतिविधि जोड़ें

en: Activity Name
hi: गतिविधि का नाम

en: Start Time
hi: समय शुरू

en: End Time
hi: अंतिम समय

en: Church Management
hi: चर्च प्रबंधन

en: Licence Settings
hi: लाइसेंस सेटिंग्स

en: Dashboard
hi: डैशबोर्ड

en: Report
hi: रिपोर्ट

en: Access Rights
hi: पहुंच अधिकार

en: Mail Template
hi: मेल टेम्प्लेट

en: General Setting
hi: सामान्य सेटिंग

en: Attendance successfully saved!
hi: उपस्थिति सफलतापूर्वक सहेजी गई!

en: Attendence
hi: उपस्थिति

en: Ministry Attendence
hi: मंत्रालय की उपस्थिति

en: Date
hi: दिनांक

en: Select Activity
hi: गतिविधि का चयन करें

en: Select Activity Name
hi: गतिविधि का नाम चुनें

en: Take/View  Attendance
hi: उपस्थित होना / देखना

en: Please Select Activity
hi: कृपया गतिविधि चुनें

en: Present
hi: वर्तमान

en: Absent
hi: अनुपस्थित

en: Status
hi: स्थिति

en: Member Name
hi: सदस्य का नाम

en: Save Attendance
hi: सेव अटेंडेंस

en: Select Ministry
hi: मंत्रालय का चयन करें

en: Select Ministry Name
hi: मंत्रालय का नाम चुनें

en: Please Select Ministry
hi: कृपया मंत्रालय का चयन करें

en: Ministry  Attendance
hi: मंत्रालय की उपस्थिति

en: Select Group/Members
hi: समूह / सदस्यों का चयन करें

en: Select Group Name
hi: समूह का नाम चुनें

en: All Members
hi: सभी सदस्य

en: This group have no members
hi: इस समूह में कोई सदस्य नहीं है

en: Room Title
hi: कमरे का शीर्षक

en: Select Member
hi: सदस्य का चयन करें

en: Check-in Date
hi: तिथि देखिए

en: Check-out Date
hi: जाने की तिथि

en: Save Reservation
hi: आरक्षण बचाओ

en: Demographics
hi: जनसांख्यिकी

en: Adults
hi: वयस्क

en: Families
hi: परिवार

en: Youth
hi: जवानी

en: Children
hi: बच्चे

en: Save Room
hi: बचाने के लिए कमरे

en: Check-out successfully
hi: चेक-आउट सफलतापूर्वक

en: Room List
hi: कक्ष सूची

en: Edit Room
hi: कक्ष संपादित करें

en: Add Room
hi: कक्ष जोड़ें

en: Check In
hi: चेक इन

en: Occupied
hi: पर कब्जा कर लिया

en: Available
hi: उपलब्ध

en: View Check-ins
hi: चेक-इन्स देखें

en: Message successfully Sent.
hi: संदेश सफलतापूर्वक भेज दिया गया है।

en: Members
hi: सदस्य

en: Activities
hi: क्रियाएँ

en: Statistics
hi: आंकड़े

en: Groups
hi: समूह

en: Group List
hi: समूह सूची

en: There are no groups to display here
hi: यहां प्रदर्शित करने के लिए कोई समूह नहीं हैं

en:  Add New Group
hi:  नया समूह जोड़ें

en: Birthday List
hi: जन्मदिन की सूची

en: Birth Date
hi: जन्म दिन

en: Wish
hi: तमन्ना

en: Please select document file format
hi: कृपया दस्तावेज़ फ़ाइल प्रारूप का चयन करें

en: Document Name
hi: दस्तावेज़ का नाम

en: Description
hi: विवरण

en: Group Members Added successfully
hi: समूह के सदस्यों को सफलतापूर्वक जोड़ा गया

en: Document List
hi: दस्तावेज़ सूची

en: Edit Document
hi: दस्तावेज़ संपादित करें

en: Add Document
hi: दस्तावेज़ जोड़ें

en: Documant Name
hi: डॉक्युमेंट नाम

en: Document Created By
hi: द्वारा बनाया गया दस्तावेज़

en: View Document
hi: दस्तावेज़ देखें

en: Please fill out all the required fields
hi: कृपया सभी आवश्यक फ़ील्ड भरें

en: Relation
hi: रिश्ता

en: select relation
hi: संबंध चुनें

en: Husband
hi: पति

en: Wife
hi: बीवी

en: Daughter
hi: बेटी

en: Father
hi: पिता

en: Mother
hi: मां

en: Son
hi: बेटा

en: Address
hi: पता

en: State
hi: राज्य

en: Zip Code
hi: पिन कोड

en: Upload image.
hi: तस्वीर डालिये।

en: Save Family
hi: परिवार बचाओ

en: Add Family
hi: परिवार जोड़ें

en: Only jpg jpeg png and gif files are allowed!.
hi: केवल jpg jpeg png और gif फ़ाइलों की अनुमति है!।

en: Family Member List
hi: परिवार के सदस्य सूची

en: Edit Family Member
hi: परिवार के सदस्य को संपादित करें

en: Add Family Member
hi: परिवार के सदस्य को जोड़ें

en: Family Member  Name
hi: परिवार के सदस्य का नाम

en: Family Member Email
hi: परिवार के सदस्य ईमेल

en:  Edit
hi:  संपादित करें

en:  Delete
hi:  हटाना

en: General Settings
hi: सामान्य सेटिंग्स

en: Church Name
hi: चर्च का नाम

en: Starting Year
hi: साल शुरू

en: Church Address
hi: चर्च का पता

en: Official Phone Number
hi: आधिकारिक फोन नंबर

en: Country
hi: देश

en: Select Country
hi: देश चुनिए

en: Church Logo
hi: चर्च का लोगो

en: Profile Cover Image
hi: प्रोफ़ाइल कवर छवि

en: User Can Change Profile Picture
hi: उपयोगकर्ता चित्र बदल सकते हैं

en: Enable
hi: सक्षम करें

en: Enable Sandbox
hi: सैंडबॉक्स सक्षम करें

en: Paypal Email Id
hi: पेपैल ईमेल आईडी

en: Select Currency
hi: मुद्रा चुनें

en: Australian Dollar
hi: ऑस्ट्रलियन डॉलर

en: Brazilian Real
hi: ब्राजीली रियल

en: Canadian Dollar
hi: कैनेडियन डॉलर

en: Czech Koruna
hi: चेक कोरुना

en: Danish Krone
hi: डेनिश क्रोन

en: Euro
hi: यूरो

en: Hong Kong Dollar
hi: होन्ग कोंग डॉलर

en: Hungarian Forint
hi: हंगेरियन फ़ोरिंट

en: Israeli New Sheqel
hi: इज़राइली न्यू शेकेल

en: Indian Rupee
hi: भारतीय रुपया

en: Japanese Yen
hi: जापानी येन

en: Malaysian Ringgit
hi: मलेशियाई रिंग्गित

en: Mexican Peso
hi: मैक्सिकन पेसो

en: Norwegian Krone
hi: नॉर्वेजियन क्रोन

en: New Zealand Dollar
hi: न्यूजीलैंड डॉलर

en: Philippine Peso
hi: फिलीपीन पेसो

en: Polish Zloty
hi: पोलिश ज़्लॉटी

en: Pound Sterling
hi: पौंड स्टर्लिंग

en: Singapore Dollar
hi: सिंगापुर का डॉलर

en: Swedish Krona
hi: स्वीडिश क्रोना

en: Swiss Franc
hi: स्विस फ्रैंक

en: Taiwan New Dollar
hi: ताइवान न्यू डॉलर

en: Thai Baht
hi: थाईलैण्ड की मुद्रा

en: Turkish Lira
hi: तुर्की लीरा

en: U.S. Dollar
hi: अमेरिकी डॉलर

en: Date Format
hi: डेटा प्रारूप

en: Select Date Format
hi: तिथि प्रारूप का चयन करें

en: 2019-12-12
hi: 2019/12/12

en: 12/31/2019
hi: 2019/12/31

en: December 12, 2019
hi: 12 दिसंबर 2019

en: Enable Notifications
hi: सूचनाएं सक्षम करें

en: Use Paymaster Payment Gateways
hi: पेमास्टर पेमेंट गेटवे का उपयोग करें

en: Edit Group
hi: समूह संपादित करें

en: Total Group Members
hi: कुल समूह सदस्य

en: View
hi: राय

en: Registration Email Template
hi: पंजीकरण ईमेल टेम्पलेट

en: Email Subject
hi: ईमेल विषय

en: Registration Email Template
hi: पंजीकरण ईमेल टेम्पलेट

en: You can use following variables in the email template:
hi: आप ईमेल टेम्प्लेट में निम्नलिखित चर का उपयोग कर सकते हैं:

en: Name of Member
hi: सदस्य का नाम

en: Name Of Church
hi: चर्च का नाम

en: Login Link
hi: लॉगिन लिंक

en: Member Approved By Admin Template
hi: व्यवस्थापक टेम्पलेट द्वारा अनुमोदित सदस्य

en: Add Other User in system Template
hi: सिस्टम टेम्प्लेट में अन्य उपयोगकर्ता जोड़ें

en: Add Other User in System Template
hi: सिस्टम टेम्प्लेट में अन्य उपयोगकर्ता जोड़ें

en: Name of User
hi: उपयोगकर्ता का नाम

en: User Role
hi: उपयोगकर्ता भूमिका

en: Username
hi: उपयोगकर्ता नाम

en: Login Page Link
hi: पेज लिंक लॉगिन करें

en: Name Of Church
hi: चर्च का नाम

en: Member Added In Group Template
hi: समूह टेम्पलेट में सदस्य जोड़ा गया

en: The Member Name
hi: सदस्य का नाम

en: The Group Name
hi: समूह का नाम

en: Member Added In Ministry Template
hi: सदस्य को मंत्रालय के खाके में जोड़ा गया

en: The Ministry Name
hi: मंत्रालय का नाम

en: Add Notice Template
hi: सूचना टेम्पलेट जोड़ें

en: Add Notice Email Template
hi: नोटिस ईमेल टेम्पलेट जोड़ें

en: Notice Title
hi: सूचना शीर्षक

en: Notice Start Date
hi: सूचना प्रारंभ दिनांक

en: Notice End Date
hi: सूचना समाप्ति तिथि

en: Notice Content
hi: सूचना सामग्री

en: Notice Page Link
hi: नोटिस पेज लिंक

en: Add Service Template
hi: सेवा टेम्पलेट जोड़ें

en: Service Title
hi: सेवा का शीर्षक

en: Service Start Date
hi: सेवा प्रारंभ दिनांक

en: Service End Date
hi: सेवा समाप्ति तिथि

en: Service Start Time
hi: सेवा प्रारंभ समय

en: Service End Time
hi: सेवा समाप्ति समय

en: Other Title
hi: अन्य शीर्षक

en: Other Service Type
hi: अन्य सेवा प्रकार

en: Other Service Date
hi: अन्य सेवा तिथि

en: Other Service Start Time
hi: अन्य सेवा प्रारंभ समय

en: Other Service End Time
hi: अन्य सेवा समाप्ति समय

en: Service Page Link
hi: सेवा पृष्ठ लिंक

en: Add Activity Template
hi: गतिविधि टेम्पलेट जोड़ें

en: Activity Venue
hi: गतिविधि स्थल

en: Activity Reoccurence
hi: गतिविधि प्रतिध्वनि

en: Activity Record Start Time
hi: गतिविधि रिकॉर्ड प्रारंभ समय

en: Activity Record End Time
hi: गतिविधि रिकॉर्ड अंत समय

en: Activity Page Link
hi: गतिविधि पृष्ठ लिंक

en: Check-In church venue Template
hi: चेक-इन चर्च स्थल टेम्पलेट

en: Cheked-in Date
hi: चेक्ड-इन दिनांक

en: Cheked-out Date
hi: चेक्ड-आउट तिथि

en: No Of Family Members
hi: परिवार के सदस्यों की नहीं

en: check-in Page Link
hi: चेक-इन पेज लिंक

en: Check-Out From Church Venue Template
hi: चर्च स्थल टेम्पलेट से चेक-आउट

en: check-out Page Link
hi: चेक-आउट पृष्ठ लिंक

en: Add Sermon Template
hi: उपदेश टेम्पलेट जोड़ें

en: Sermon Title
hi: उपदेश शीर्षक

en: Sermon Description
hi: उपदेश विवरण

en: Sermon Page Link
hi: उपदेश पेज लिंक

en: Add Song Template
hi: सांग टेम्पलेट जोड़ें

en: Song Name
hi: गाने का नाम

en: Song Category
hi: गीत श्रेणी

en: Song Description
hi: गीत का वर्णन

en: Song Page Link
hi: गीत पेज लिंक

en: Add Pledges Template
hi: प्रतिज्ञा टेम्पलेट जोड़ें

en: Pledges Start Date
hi: आरंभ दिनांक

en: Pledges End Date
hi: अंतिम तिथि

en: Pledges Amount
hi: प्रतिज्ञा राशि

en: Pledges frequecy
hi: प्रतिज्ञाएँ बारंबार

en: Pledges Total Amount
hi: कुल राशि गिरवी रखी

en: Pledges Page Link
hi: प्रतिज्ञाएँ पृष्ठ लिंक

en: Sell Spiritual Gift Template
hi: आध्यात्मिक उपहार टेम्पलेट बेचें

en: Gift Name
hi: उपहार का नाम

en: Gift Price
hi: उपहार की कीमत

en: Gift Got Date
hi: उपहार की तारीख

en: Add Transaction Template
hi: लेनदेन टेम्पलेट जोड़ें

en: Payment Link
hi: भुगतान लिंक

en: Payment Received Against Transaction Invoice Template
hi: ट्रांजेक्शन इनवॉइस टेम्प्लेट के विरुद्ध भुगतान प्राप्त हुआ

en: Payment Received against Transaction Invoice Template
hi: भुगतान लेन-देन चालान टेम्पलेट के विरुद्ध प्राप्त हुआ

en: Add Donation Template
hi: दान टेम्पलेट जोड़ें

en: Donation Type
hi: दान का प्रकार

en: Donation Amount
hi: दान की राशि

en: Donation Date
hi: दान की तारीख

en: View Donation Link
hi: दान लिंक देखें

en: Name of Admin
hi: एडमिन का नाम

en: Add Income Template
hi: आय टेम्पलेट जोड़ें

en: Role Of User
hi: उपयोगकर्ता की भूमिका

en: Page Link
hi: पेज लिंक

en: Message Received Template
hi: संदेश प्राप्त टेम्पलेट

en: Name of Receiver
hi: रिसीवर का नाम

en: Name Of Sender
hi: प्रेषक का नाम

en: Message Content
hi: संदेश की सामग्री

en: Add Pastoral Template
hi: देहाती टेम्पलेट जोड़ें

en: Name of Memeber
hi: मेमबर का नाम

en: Pastoral Title
hi: देहाती शीर्षक

en: Pastoral Date
hi: देहाती तारीख

en: Pastoral Time
hi: देहाती समय

en: Pastoral Description
hi: देहाती विवरण

en: Pastoral Page Link
hi: देहाती पेज लिंक

en: Add Notice Admin Template
hi: सूचना व्यवस्थापक टेम्पलेट जोड़ें

en: Search for ministry...
hi: मंत्रालय खोजें ...

en: Personal Information
hi: व्यक्तिगत जानकारी

en: Member Id
hi: सदस्य आईडी

en: Marital Status
hi: वैवाहिक स्थिति

en: Unmarried
hi: अविवाहित

en: Married
hi: शादी हो ग

en: Add Ministry
hi: मंत्रालय जोड़ें

en: Occupation
hi: व्यवसाय

en: Education
hi: शिक्षा

en: Contact Information
hi: संपर्क जानकारी

en: Religion Information
hi: धर्म की जानकारी

en: Join Church Date
hi: चर्च की तारीख में शामिल हों

en: Baptist Date
hi: बैपटिस्ट डेट

en: Volunteer
hi: स्वयंसेवक

en: Save Member
hi: सदस्य बचाओ

en: Ministry Name
hi: मंत्रालय का नाम

en: Ministry Image
hi: मंत्रालय की छवि

en: Upload Ministry Image
hi: मंत्रालय की छवि अपलोड करें

en: Member CSV Successfully Uploaded.
hi: सदस्य CSV सफलतापूर्वक अपलोड किया गया।

en: Member successfully Approved
hi: सदस्य ने सफलतापूर्वक स्वीकृति दे दी

en: Only CSV file are allow.
hi: केवल CSV फ़ाइल की अनुमति है।

en: File size limit 2 MB allow.
hi: फ़ाइल आकार सीमा 2 एमबी की अनुमति।

en: Member List
hi: सदस्य सूची

en: Edit Member
hi: सदस्य को संपादित करें

en: View Member
hi: सदस्य देखें

en: Add Member
hi: सदस्य जोड़ें

en: Upload Member CSV
hi: सदस्य CSV अपलोड करें

en: Download CSV File
hi: CSV फ़ाइल डाउनलोड करें

en: Member Email
hi: सदस्य ईमेल

en: Active
hi: सक्रिय

en: View Gifts
hi: उपहार देखें

en: View Family Member
hi: परिवार के सदस्य को देखें

en: View Attendance
hi: उपस्थिति देखें

en: Select CSV file
hi: CSV फ़ाइल का चयन करें

en: Upload CSV File
hi: CSV फ़ाइल अपलोड करें

en: Name
hi: नाम

en: Date Of Birth
hi: जन्म की तारीख

en: More Info
hi: और जानकारी

en: Member Type
hi: सदस्य प्रकार

en: Member Attendance Report
hi: सदस्य उपस्थिति रिपोर्ट

en: No of Attendance
hi: उपस्थिति का नहीं

en: There is not enough data to generate report.
hi: रिपोर्ट जनरेट करने के लिए पर्याप्त डेटा नहीं है।

en: No Groups
hi: कोई समूह नहीं

en: Ministry List
hi: मंत्रालय सूची

en: No Ministry
hi: कोई मंत्रालय नहीं

en: Message To
hi: संदेश को

en: All Accountants
hi: सभी लेखाकार

en: Subject
hi: विषय

en: Message Comment
hi: संदेश टिप्पणी

en: Send Message
hi: मेसेज भेजें

en: Message For
hi: के लिए संदेश

en: Message sent successfully
hi: संदेश सफलतापूर्वक भेजा जा चुका है

en: Message deleted successfully
hi: संदेश सफलतापूर्वक हटा दिया गया

en: Compose
hi: लिखना

en: Inbox
hi: इनबॉक्स

en: Sent Item
hi: भेजा आइटम

en: Sent
hi: भेज दिया

en: Replay
hi: फिर से खेलना

en: Edit Ministry
hi: मंत्रालय संपादित करें

en: Total Ministry Members
hi: कुल मंत्रालय सदस्य

en: MailChimp list
hi: MailChimp सूची

en: Select list
hi: सूची का चयन करें

en: Campaign list
hi: अभियान सूची

en: Select Campaign
hi: अभियान चुनें

en: Send Capmaign
hi: Capmaign भेजें

en: Save Setting Successfully
hi: सफलतापूर्वक सेटिंग सहेजें

en: Synchronize Mail Successfully
hi: मेल को सफलतापूर्वक सिंक्रनाइज़ करें

en: Campaign Tests Not Sent!
hi: अभियान परीक्षण नहीं भेजे गए!

en: Campaign Tests Sent!
hi: अभियान परीक्षण भेजे गए!

en: Setting
hi: सेटिंग

en: Sync Mail
hi: मेल को सिंक करें

en: Campaign
hi: अभियान

en: MailChimp API key
hi: MailChimp API कुंजी

en: No Group
hi: कोई समूह नहीं

en: Mailing list
hi: मेलिंग सूची

en: Notice Comment
hi: नोटिस टिप्पणी

en: Save Notice
hi: सूचना सहेजें

en: Add Notice
hi: नोटिस जोड़ें

en: Notice Approved
hi: नोटिस मंजूर

en: Notice List
hi: सूचना सूची

en: Edit Notice
hi: सूचना संपादित करें

en: Notice By
hi: नोटिस द्वारा

en: Approve
hi: मंजूर

en: Save Pastoral
hi: देहाती बचाओ

en: Pastoral List
hi: देहाती सूची

en: Edit Pastoral
hi: पादरी संपादित करें

en: Add Pastoral
hi: पादरी जोड़ें

en: View Pastoral
hi: पादरी देखें

en: Supplier Name
hi: आपूर्तिकर्ता का नाम

en: Paid
hi: भुगतान किया है

en: Part Paid
hi: भाग का भुगतान किया

en: Unpaid
hi: अवैतनिक

en: Expense Entry
hi: व्यय प्रवेश

en: Expense Amount
hi: व्यय राशि

en: Expense Entry Label
hi: व्यय प्रवेश लेबल

en: Add Expense Entry
hi: व्यय प्रविष्टि जोड़ें

en: Save Expense
hi: खर्च बचाओ

en: Create Expense Entry
hi: एक्सपेंस एंट्री बनाएं

en: Income label
hi: आय लेबल

en: Income Entry
hi: आय प्रवेश

en: Income Amount
hi: आय राशि

en: Income Entry Label
hi: आय प्रवेश लेबल

en: Add Income Entry
hi: आय प्रविष्टि जोड़ें

en: Save Income
hi: आय बचाओ

en: Create Income Entry
hi: आय प्रवेश बनाएँ

en: Select Donations Type
hi: दान प्रकार चुनें

en: Transaction Date
hi: लेन - देन की तारीख

en: Amount
hi: रकम

en: Method
hi: तरीका

en: Cash
hi: कैश

en: Check
hi: चेक

en: Bank Transfer
hi: बैंक ट्रांसफर

en: Comment
hi: टिप्पणी

en: Save Transaction
hi: लेनदेन सहेजें

en: View Expense
hi: व्यय देखें

en: Income Title
hi: आय का शीर्षक

en: View Income
hi: आय देखें

en: Transaction List
hi: लेन-देन सूची

en: Edit Transaction
hi: लेनदेन संपादित करें

en: Add Transaction
hi: लेन-देन जोड़ें

en: Income List
hi: आय सूची

en: Edit Income
hi: आय संपादित करें

en: Add Income
hi: आय जोड़ें

en: Expense List
hi: व्यय सूची

en: Edit Expense
hi: व्यय संपादित करें

en: Add Expense
hi: व्यय जोड़ें

en: View Invoice
hi: चालान देखें

en: Start Date
hi: आरंभ करने की तिथि

en: Frequency
hi: आवृत्ति

en: Select
hi: चुनते हैं

en: 1 Time
hi: एक बार

en: Weekly
hi: साप्ताहिक

en: Monthly
hi: महीने के

en: Yearly
hi: सालाना

en: Times
hi: टाइम्स

en: End Date
hi: अंतिम तिथि

en: Total Amount
hi: कुल रकम

en: Save Pledge
hi: प्रतिज्ञा बचाओ

en: Pledge List
hi: प्रतिज्ञा सूची

en: Edit Pledges
hi: प्रतिज्ञाएँ संपादित करें

en: Add Pledges
hi: प्रतिज्ञाएँ जोड़ें

en: Month
hi: महीना

en: Activity Report By Month
hi: गतिविधि रिपोर्ट माह तक

en: Class
hi: कक्षा

en: No of Member
hi: सदस्य की नहीं

en: Go
hi: चले जाओ

en: Select Report Type
hi: रिपोर्ट प्रकार का चयन करें

en: Attendance Report
hi: उपस्थिति विवरण

en: Payment Report
hi: भुगतान रिपोर्ट

en: Id
hi: ईद

en: Attendence Date
hi: उपस्थिति तिथि

en: Your file is ready. You can download it from
hi: आपकी फाइल तैयार है। आप इससे डाउनलोड कर सकते हैं

en: Pay Method
hi: वेतन विधि

en: Activity Report
hi: गतिविधि रिपोर्ट

en: Download Reports
hi: रिपोर्ट डाउनलोड करें

en: Payment Report By Month
hi: भुगतान रिपोर्ट माह तक

en: Only video formats files are allowed!
hi: केवल वीडियो प्रारूप फ़ाइलों की अनुमति है!

en: Only image files are allowed!
hi: केवल छवि फ़ाइलों की अनुमति है!

en: Only audio formats files are allowed!
hi: केवल ऑडियो प्रारूप फ़ाइलों की अनुमति है!

en: Only PDF files are allowed!
hi: केवल पीडीएफ फाइलों की अनुमति है!

en: Sermon Content Type
hi: उपदेश सामग्री प्रकार

en: Select Sermon Type
hi: उपदेश प्रकार का चयन करें

en: Video
hi: वीडियो

en: Audio
hi: ऑडियो

en: PDF
hi: पीडीएफ

en: Sermon Content
hi: उपदेश सामग्री

en: Upload Sermon
hi: उपदेश अपलोड करें

en: Upload Sermom
hi: उपदेश अपलोड करें

en: Publish
hi: प्रकाशित करना

en: Draft
hi: प्रारूप

en: Save Sermon
hi: उपदेश बचाओ

en: Edit Sermon
hi: उपदेश संपादित करें

en: Add Sermon
hi: उपदेश जोड़ें

en: View Sermon
hi: उपदेश देखें

en: Sermon Type
hi: उपदेश प्रकार

en: Service Type
hi: सेवा प्रकार

en: Select Service Type
hi: सेवा प्रकार का चयन करें

en: Other Times
hi: फिर कभी

en: Other Service Title
hi: अन्य सेवा का शीर्षक

en: Rehearsal
hi: रिहर्सल

en: Other
hi: अन्य

en: Save Service
hi: सेव सेव

en: End Time should be greater than Start Time
hi: एंड टाइम स्टार्ट टाइम से अधिक होना चाहिए

en: End Date should be greater than Start Date
hi: अंतिम तिथि प्रारंभ तिथि से अधिक होनी चाहिए

en: Service List
hi: सेवा सूची

en: Edit Service
hi: सेवा संपादित करें

en: Add Service
hi: सेवा जोड़ें

en: Service Name
hi: सेवा का नाम

en: There seems to be some problem please try after sometime or contact us on sales@dasinfomeida.com
hi: लगता है कुछ समस्या है कृपया कुछ समय बाद कोशिश करें या हमें sales@dasinfomeida.com पर संपर्क करें

en: Please provide correct Envato purchase key.
hi: कृपया सही Envato खरीद कुंजी प्रदान करें।

en: Domain
hi: डोमेन

en: Envato License key
hi: Envato लाइसेंस कुंजी

en: Submit
hi: जमा करें

en: please fill in the required fields
hi: कृप्या आवश्यक फ़ील्ड भरें

en: Select Song Category
hi: गीत श्रेणी का चयन करें

en: Song
hi: गीत

en: Upload Song
hi: सांग अपलोड करें

en: Add Song
hi: गीत जोड़ें

en: Gift Assigned successfully
hi: गिफ्ट सफलतापूर्वक दिया गया

en: Song List
hi: गानो की सूची

en: Edit Song
hi: गीत संपादित करें

en: View Song
hi: सांग देखें

en: Play Song
hi: गीत बजाओ

en: Gift Type
hi: उपहार प्रकार

en: Select Gift Type
hi: गिफ्ट टाइप चुनें

en: Product
hi: उत्पाद

en: Service
hi: सर्विस

en: Gift
hi: उपहार

en: Upload Gift
hi: उपहार अपलोड करें

en: Spiritual Gifts List
hi: आध्यात्मिक उपहार सूची

en: Edit Spiritual Gift
hi: आध्यात्मिक उपहार संपादित करें

en: Add Spiritual Gift
hi: आध्यात्मिक उपहार जोड़ें

en: View Gift
hi: उपहार देखें

en: Sell Gifts List
hi: उपहार सूची बेचें

en: Edit Sell Gift
hi: बिक्री उपहार संपादित करें

en: Sell Gift
hi: उपहार बेचें

en: Give Gift
hi: उपहार दो

en: Select Gift
hi: उपहार का चयन करें

en: Selling Date
hi: बेचना तिथि

en: Search for equipment...
hi: उपकरण खोजें ...

en: Usage Title
hi: उपयोग शीर्षक

en: Reserve Start Date
hi: रिज़र्व स्टार्ट डेट

en: Reservation Start Time
hi: आरक्षण प्रारंभ समय

en: To
hi: सेवा मेरे

en: Reservation End Time
hi: आरक्षण समाप्ति का समय

en: Reserve End Date
hi: रिजर्व की अंतिम तिथि

en: Participant
hi: भाग लेने वाला

en: Number of Participant
hi: प्रतिभागी की संख्या

en: Maximum Capacity
hi: अधिकतम योग्यता

en: Applicant
hi: आवेदक

en: Select Applicant
hi: आवेदक का चयन करें

en: Venue List
hi: वेन्यू लिस्ट

en: Edit Venue
hi: स्थान संपादित करें

en: Reservation List
hi: आरक्षण सूची

en: Edit Reservation
hi: आरक्षण संपादित करें

en: Add Reservation
hi: आरक्षण जोड़ें

en: Request Before Days
hi: दिनों से पहले अनुरोध करें

en: Multiple Reservation
hi: एकाधिक आरक्षण

en: Yes
hi: हाँ

en: No
hi: नहीं

en: Reserved Date
hi: आरक्षित तिथि

en: Reserved End Date
hi: आरक्षित तिथि

en: Reserved By
hi: आरक्षित करके

en: Credit Card
hi: क्रेडिट कार्ड

en: Autometic Direct Debit
hi: ऑटोमैटिक डायरेक्ट डेबिट

en: Online
hi: ऑनलाइन

en: Login failed: You have entered an incorrect Username or password, please try again.
hi: लॉगिन विफल: आपने एक गलत उपयोगकर्ता नाम या पासवर्ड दर्ज किया है, कृपया पुनः प्रयास करें।

en: Remember Me
hi: मुझे याद रखना

en: Log In
hi: लॉग इन करें

en: Logout
hi: लोग आउट

en: Only jpg jpeg png and gif files are allowed!
hi: केवल jpg jpeg png और gif फ़ाइलों की अनुमति है!

en: title
hi: शीर्षक

en: header
hi: हैडर

en: Add category
hi: कैटेगरी जोड़े

en: category Name
hi: श्रेणी नाम

en: Add Activity Category
hi: गतिविधि श्रेणी जोड़ें

en: Activity Category Name
hi: गतिविधि श्रेणी का नाम

en: Add Document Category
hi: दस्तावेज़ श्रेणी जोड़ें

en: Document Category Name
hi: दस्तावेज़ श्रेणी का नाम

en: Add Equipment
hi: उपकरण जोड़ें

en: Equipment Name
hi: उपकरण का नाम

en: Add Song Category
hi: गीत श्रेणी जोड़ें

en: Category Name
hi: श्रेणी नाम

en: Add Service Type
hi: सेवा प्रकार जोड़ें

en: Service Type Name
hi: सेवा का नाम

en: Add Donation Type
hi: दान प्रकार जोड़ें

en: Donation Type Name
hi: दान का प्रकार नाम

en: Donation Name
hi: दान का नाम

en: Details
hi: विवरण

en:  Venue Name
hi:  स्थल का नाम

en: Participant Capacity
hi: प्रतिभागी क्षमता

en: Equipments
hi: उपकरणों

en: No Equipments
hi: कोई उपकरण नहीं

en: Multiple Booking Possible
hi: मल्टीपल बुकिंग संभव

en: Book
hi: किताब

en: No Venue Data
hi: कोई वेन्यू डेटा नहीं

en: Pastoral Details
hi: देहाती विवरण

en:  Pastoral Title
hi:  देहाती शीर्षक

en:  Pastoral Date
hi:  देहाती तारीख

en:  Pastoral Time
hi:  देहाती समय

en: No Pastoral Data
hi: कोई देहाती डेटा नहीं

en:  Member Name
hi:  सदस्य का नाम

en: Family Members
hi: परिवार के सदस्य

en: Check In Date
hi: तिथि देखिए

en: Check Out Date
hi: जाने की तिथि

en: Check-Out
hi: चेक आउट

en: Room History
hi: कमरे का इतिहास

en: Do not have any active bookings
hi: कोई सक्रिय बुकिंग न करें

en: Check-In
hi: चेक इन

en: Give Gift To Member
hi: सदस्य को उपहार दें

en: Give This Gift
hi: यह उपहार दो

en: Issue Date
hi: जारी करने की तिथि

en: Payment To
hi: को भुगतान

en: Bill To
hi: बिल प्राप्तकर्ता

en: Invoice Entries
hi: चालान प्रविष्ट करता है

en: Entry
hi: प्रवेश

en: Issue By
hi: के द्वारा जारी

en: Donation
hi: दान

en: Pledge
hi: प्रतिज्ञा

en: Grand Total :
hi: कुल योग :

en: Print
hi: छाप

en: Ministry Member
hi: मंत्रालय के सदस्य

en: Group Member
hi: समूह का सदस्य

en: No any member yet.
hi: अभी तक कोई सदस्य नहीं।

en: Add Members
hi: सदस्य जोड़ें

en: Add Ministry Member
hi: मंत्रालय सदस्य जोड़ें

en: Add Group Member
hi: समूह सदस्य जोड़ें

en: No Family Member
hi: परिवार का कोई सदस्य नहीं

en: Select Profile Picture
hi: प्रोफ़ाइल चित्र का चयन करें

en: No data available in table
hi: तालिका में आंकड़े उपलब्ध नहीं है

en: Showing _START_ to _END_ of _TOTAL_ entries
hi: _TOTAL__ प्रविष्टियों में से _START_ से _END_ दिखा रहा है

en: Showing 0 to 0 of 0 entries
hi: 0 से 0 प्रविष्टियों को दिखा रहा है

en: (filtered from _MAX_ total entries)
hi: (_MAX_ कुल प्रविष्टियों से फ़िल्टर किया गया)

en: Show _MENU_ entries
hi: _MENU_ प्रविष्टियाँ दिखाएँ

en: Loading...
hi: लोड हो रहा है...

en: Processing...
hi: प्रसंस्करण ...

en: Search:
hi: खोज:

en: No matching records found
hi: कोई मिलान रिकॉर्ड पाया

en: First
hi: प्रथम

en: Last
hi: अंतिम

en: Next
hi: आगामी

en: Previous
hi: पिछला

en: : activate to sort column ascending
hi: : कॉलम आरोही को सॉर्ट करने के लिए सक्रिय करें

en: : activate to sort column descending
hi: : अवरोही स्तंभ को सॉर्ट करने के लिए सक्रिय करें

en: My Profile
hi: मेरी प्रोफाइल

en: Log Out
hi: लोग आउट

en: Home
hi: होम

en: Church Management System
hi: चर्च प्रबंधन प्रणाली

en: Please enter Category Name.
hi: कृपया श्रेणी का नाम दर्ज करें।

en: Church Management Login Page
hi: चर्च प्रबंधन लॉगिन पेज

en: Member Registration
hi: सदस्य पंजीकरण

en: Registration
hi: पंजीकरण

en: Registration complete.Your account active after admin can approve.
hi: पंजीकरण पूरा। आपका खाता सक्रिय होने के बाद व्यवस्थापक अनुमोदन कर सकता है।

en: Accept only image files.
hi: केवल छवि फ़ाइलों को स्वीकार करें।

en: Update Profile
hi: प्रोफ़ाइल अपडेट करें

en: New Password And Confirm Password Did Not Match.
hi: नया पासवर्ड और कन्फर्म पासवर्ड मैच नहीं हुआ।

en: Please Enter New Password .
hi: कृपया नया पासवर्ड दर्ज करें।

en: Please Enter Confirm Password .
hi: कृपया पासवर्ड की पुष्टि करें।

en: Account Settings
hi: अकाउंट सेटिंग

en: Current Password
hi: वर्तमान पासवर्ड

en: New Password
hi: नया पासवर्ड

en: Confirm Password
hi: पासवर्ड की पुष्टि कीजिये

en: Other Information
hi: अन्य सूचना

en: Staff Member Name
hi: स्टाफ सदस्य का नाम

en: Staff Member Email
hi: स्टाफ सदस्य ईमेल

en: Payment successfully
hi: भुगतान सफलतापूर्वक

en: Payment Cancel
hi: भुगतान रद्द करें

en: Donation List
hi: दान की सूची

en: Edit Donation
hi: दान संपादित करें

en: Add Donation
hi: दान जोड़ें

en: Select Payment Method
hi: भुगतान का तरीका चुनें

en: Give Donation
hi: दान दो

en: View Message
hi: संदेश देखें

en: Message Sent Successfully!
hi: संदेश सफलतापूर्वक भेजा जा चुका है!

en: Patient Name
hi: रोगी का नाम

en: Pledges List
hi: प्रतिज्ञा सूची

en: Spiritual Gift List
hi: आध्यात्मिक उपहार सूची

en: Your browser does not support the video tag.
hi: आपका ब्राउज़र में वीडियो टैग समर्थित नहीं है।

en: video
hi: वीडियो

en: Reserve Date
hi: रिजर्व तिथि
