church_mgt - en to it translation catalogue (697 entries)

en: Record Updated Successfully
it: Registra aggiornato con successo

en: Access Right Settings
it: Accedi alle impostazioni di destra

en: Member
it: Membro

en: Accountant
it: Contabile

en: Family Member
it: Membro della famiglia

en: Document
it: Documento

en: Group
it: Gruppo

en: Services
it: Servizi

en: Ministry
it: ministero

en: Activity
it: Attività

en: Attendance
it: partecipazione

en: Venue
it: Sede

en: Check-In
it: Registrare

en: Sermon List
it: Lista dei sermoni

en: Songs
it: Canzoni

en: Pledges
it: pegni

en: Spiritual Gift
it: Dono spirituale

en: Payment
it: Pagamento

en: Notice
it: Avviso

en: Donate
it: Donare

en: Message
it: Messaggio

en: Pastoral
it: Pastorale

en: News Letter
it: Lettera di notizie

en: Account
it: account

en: Save
it: Salvare

en: First Name
it: Nome di battesimo

en: Middle Name
it: Secondo nome

en: Last Name
it: Cognome

en: Gender
it: Genere

en: Male
it: Maschio

en: Female
it: Femmina

en: Date of birth
it: Data di nascita

en: Home Town Address
it: Indirizzo della città natale

en: City
it: Città

en: Mobile Number
it: Numero di cellulare

en: Phone
it: Telefono

en: Email
it: E-mail

en: Skyp Id
it: ID Skyp

en: User Name
it: Nome utente

en: Password
it: Parola d'ordine

en: Image
it: Immagine

en: Upload image
it: Carica immagine

en: Add Accountant
it: Aggiungi contabile

en: Username Or Emailid All Ready Exist.
it: Nome utente o E-mailid Tutto pronto.

en: Record inserted successfully
it: Record inserito correttamente

en: Record updated successfully
it: Record aggiornato correttamente

en: Record deleted successfully
it: Record cancellato con successo

en: Only image formats are allow.
it: Sono ammessi solo i formati immagine.

en: Accountant List
it: Elenco contabile

en: Edit Accountant
it: Modifica contabile

en: Photo
it: Foto

en: Accountant Name
it: Nome contabile

en: Department
it: Dipartimento

en: Mobile No
it: Cellulare n

en: Action
it: Azione

en: Edit
it: modificare

en: Are you sure you want to delete this record?
it: Sei sicuro di voler cancellare questo record?

en: Delete
it: Elimina

en: Select Equipment
it: Seleziona attrezzatura

en: Select Group
it: Seleziona gruppo

en: Search for group...
it: Cerca gruppo ...

en: Activity Category
it: Categoria di attività

en: Select Activity Category
it: Seleziona la categoria di attività

en: Add Or Remove
it: Aggiungi o rimuovi

en: Activity Title
it: Titolo dell'attività

en: Guest Speaker
it: Oratore ospite

en: Select Venue
it: Seleziona Sede

en: Add Venue
it: Aggiungi luogo

en: Activity Start Date
it: Data di inizio dell'attività

en: Activity End Date
it: Data di fine attività

en: All Day
it: Tutto il giorno

en: Activity Start Time
it: Tempo di inizio attività

en: Activity End Time
it: Tempo di fine attività

en: Recurrence
it: ricorrenza

en: none
it: nessuna

en: daily
it: quotidiano

en: weekly
it: settimanalmente

en: monthly
it: mensile

en: yearly
it: annuale

en: Tue
it: mar

en: Thu
it: gio

en: Sun
it: Sole

en: Repeat Date
it: Ripeti la data

en: Record Start Time
it: Registra ora di inizio

en: Record End Time
it: Registra ora di fine

en: Member Group
it: Gruppo di membri

en: Add Group
it: Aggiungere gruppo

en: Save Activity
it: Salva attività

en: Venue Title
it: Titolo della sede

en: Capacity
it: Capacità

en: Seats
it: sedili

en: Request Before
it: Richiesta prima

en: Days
it: giorni

en: Equipment
it: attrezzatura

en: Allow multiple reservation in the same period
it: Permetti prenotazioni multiple nello stesso periodo

en: Save Venue
it: Salva luogo

en: Close
it: Vicino

en: Group Name
it: Nome del gruppo

en: Group Image
it: Immagine di gruppo

en: Upload Cover Image
it: Carica l'immagine di copertina

en: Upload Group Image
it: Carica immagine di gruppo

en: End Time should be greater than Start Time.
it: L'ora di fine dovrebbe essere maggiore di Ora di inizio.

en: End Date should be greater than Start Date.
it: La data di fine dovrebbe essere maggiore della data di inizio.

en: Record updated successfully.
it: Record aggiornato correttamente.

en: Activity List
it: Elenco delle attività

en: Edit Activity
it: Modifica attività

en: Add Activity
it: Aggiungi attività

en: Activity Name
it: Nome dell'attività

en: Start Time
it: Orario di inizio

en: End Time
it: Fine del tempo

en: Church Management
it: Gestione della Chiesa

en: Licence Settings
it: Impostazioni della licenza

en: Dashboard
it: Cruscotto

en: Report
it: rapporto

en: Access Rights
it: Diritti di accesso

en: Mail Template
it: Modello di posta

en: General Setting
it: Impostazioni generali

en: Attendance successfully saved!
it: Presenza salvata con successo!

en: Attendence
it: attendence

en: Ministry Attendence
it: Presenza del Ministero

en: Date
it: Data

en: Select Activity
it: Seleziona Attività

en: Select Activity Name
it: Seleziona il nome dell'attività

en: Take/View  Attendance
it: Take / Visualizza presenze

en: Please Select Activity
it: Si prega di selezionare attività

en: Present
it: Presente

en: Absent
it: Assente

en: Status
it: Stato

en: Member Name
it: Nome del membro

en: Save Attendance
it: Risparmia presenze

en: Select Ministry
it: Seleziona Ministero

en: Select Ministry Name
it: Seleziona il nome del ministero

en: Please Select Ministry
it: Per favore seleziona il Ministero

en: Ministry  Attendance
it: Presenza al ministero

en: Select Group/Members
it: Seleziona Gruppo / Membri

en: Select Group Name
it: Seleziona il nome del gruppo

en: All Members
it: Tutti i membri

en: This group have no members
it: Questo gruppo non ha membri

en: Room Title
it: Titolo della stanza

en: Select Member
it: Seleziona membro

en: Check-in Date
it: Data del check-in

en: Check-out Date
it: Data di partenza

en: Save Reservation
it: Salva prenotazione

en: Demographics
it: demografia

en: Adults
it: adulti

en: Families
it: famiglie

en: Youth
it: Gioventù

en: Children
it: Bambini

en: Save Room
it: Salva stanza

en: Check-out successfully
it: Check-out con successo

en: Room List
it: Elenco delle stanze

en: Edit Room
it: Modifica stanza

en: Add Room
it: Aggiungi stanza

en: Check In
it: Registrare

en: Occupied
it: Occupato

en: Available
it: A disposizione

en: View Check-ins
it: Visualizza i check-in

en: Message successfully Sent.
it: Messaggio inviato con successo.

en: Members
it: Utenti

en: Activities
it: attività

en: Statistics
it: statistica

en: Groups
it: gruppi

en: Group List
it: Elenco di gruppo

en: There are no groups to display here
it: Non ci sono gruppi da mostrare qui

en:  Add New Group
it:  Aggiungi nuovo gruppo

en: Birthday List
it: Lista di compleanno

en: Birth Date
it: Data di nascita

en: Wish
it: Desiderio

en: Please select document file format
it: Selezionare il formato del file del documento

en: Document Name
it: nome del documento

en: Description
it: Descrizione

en: Group Members Added successfully
it: Membri del gruppo aggiunti con successo

en: Document List
it: Elenco dei documenti

en: Edit Document
it: Modifica documento

en: Add Document
it: Aggiungi documento

en: Documant Name
it: Nome documant

en: Document Created By
it: Documento creato da

en: View Document
it: Visualizza documento

en: Please fill out all the required fields
it: Si prega di compilare tutti i campi richiesti

en: Relation
it: Relazione

en: select relation
it: selezionare la relazione

en: Husband
it: Marito

en: Wife
it: Moglie

en: Daughter
it: Figlia

en: Father
it: Padre

en: Mother
it: Madre

en: Son
it: Figlio

en: Address
it: Indirizzo

en: State
it: Stato

en: Zip Code
it: Cap

en: Upload image.
it: Carica immagine.

en: Save Family
it: Salva famiglia

en: Add Family
it: Aggiungi famiglia

en: Only jpg jpeg png and gif files are allowed!.
it: Sono permessi solo file jpeg png e gif !.

en: Family Member List
it: Elenco dei membri della famiglia

en: Edit Family Member
it: Modifica un membro della famiglia

en: Add Family Member
it: Aggiungi un membro della famiglia

en: Family Member  Name
it: Nome del membro della famiglia

en: Family Member Email
it: Email del membro della famiglia

en:  Edit
it:  modificare

en:  Delete
it:  Elimina

en: General Settings
it: impostazioni generali

en: Church Name
it: Nome della Chiesa

en: Starting Year
it: Anno di inizio

en: Church Address
it: Indirizzo della Chiesa

en: Official Phone Number
it: Numero di telefono ufficiale

en: Country
it: Nazione

en: Select Country
it: Seleziona il paese

en: Church Logo
it: Logo della Chiesa

en: Profile Cover Image
it: Immagine di copertina del profilo

en: User Can Change Profile Picture
it: L'utente può cambiare l'immagine del profilo

en: Enable
it: Abilitare

en: Enable Sandbox
it: Abilita Sandbox

en: Paypal Email Id
it: ID email Paypal

en: Select Currency
it: Seleziona la valuta

en: Australian Dollar
it: Dollaro australiano

en: Brazilian Real
it: Real brasiliano

en: Canadian Dollar
it: Dollaro canadese

en: Czech Koruna
it: Koruna ceca

en: Danish Krone
it: Corona danese

en: Hong Kong Dollar
it: Dollaro di Hong Kong

en: Hungarian Forint
it: Fiorino ungherese

en: Israeli New Sheqel
it: Nuovo Sheqel israeliano

en: Indian Rupee
it: Rupia indiana

en: Japanese Yen
it: Yen Giapponese

en: Malaysian Ringgit
it: Ringgit malese

en: Mexican Peso
it: Peso messicano

en: Norwegian Krone
it: Corona norvegese

en: New Zealand Dollar
it: Dollaro neozelandese

en: Philippine Peso
it: Peso filippino

en: Polish Zloty
it: Zloty polacco

en: Pound Sterling
it: Lira sterlina

en: Singapore Dollar
it: Dollaro di Singapore

en: Swedish Krona
it: Corona svedese

en: Swiss Franc
it: Franco svizzero

en: Taiwan New Dollar
it: Nuovo dollaro di Taiwan

en: Thai Baht
it: Baht tailandese

en: Turkish Lira
it: Lira turca

en: U.S. Dollar
it: Dollaro Americano

en: Date Format
it: Formato data

en: Select Date Format
it: Seleziona il formato della data

en: 2019-12-12
it: 2019/12/12

en: 12/31/2019
it: 2019/12/31

en: December 12, 2019
it: 12 dicembre 2019

en: Enable Notifications
it: Attivare le notifiche

en: Use Paymaster Payment Gateways
it: Utilizzare i gateway di pagamento di Paymaster

en: Edit Group
it: Modifica gruppo

en: Total Group Members
it: Totale membri del gruppo

en: View
it: vista

en: Registration Email Template
it: Registrazione modello di posta elettronica

en: Email Subject
it: Oggetto dell'email

en: Registration Email Template
it: Registrazione modello di posta elettronica

en: You can use following variables in the email template:
it: Puoi utilizzare le seguenti variabili nel modello di email:

en: Name of Member
it: Nome del membro

en: Name Of Church
it: Nome della Chiesa

en: Login Link
it: Link di accesso

en: Member Approved By Admin Template
it: Membro approvato dal modello di amministrazione

en: Add Other User in system Template
it: Aggiungi altro utente nel modello di sistema

en: Add Other User in System Template
it: Aggiungi altro utente nel modello di sistema

en: Name of User
it: Nome dell'utente

en: User Role
it: Ruolo utente

en: Username
it: Nome utente

en: Login Page Link
it: Link alla pagina di accesso

en: Name Of Church
it: Nome della Chiesa

en: Member Added In Group Template
it: Membro aggiunto nel modello di gruppo

en: The Member Name
it: Il nome del membro

en: The Group Name
it: Il nome del gruppo

en: Member Added In Ministry Template
it: Membro aggiunto in modello di ministero

en: The Ministry Name
it: Il nome del ministero

en: Add Notice Template
it: Aggiungi un modello di avviso

en: Add Notice Email Template
it: Aggiungi un modello di e-mail di avviso

en: Notice Title
it: Avviso Titolo

en: Notice Start Date
it: Avviso Data di inizio

en: Notice End Date
it: Avviso Data di fine

en: Notice Content
it: Avviso contenuto

en: Notice Page Link
it: Avviso Link pagina

en: Add Service Template
it: Aggiungi modello di servizio

en: Service Title
it: Titolo di servizio

en: Service Start Date
it: Data di inizio del servizio

en: Service End Date
it: Data di fine del servizio

en: Service Start Time
it: Orario di inizio del servizio

en: Service End Time
it: Orario di fine servizio

en: Other Title
it: Altro titolo

en: Other Service Type
it: Altro tipo di servizio

en: Other Service Date
it: Altra data di servizio

en: Other Service Start Time
it: Orario di inizio altro servizio

en: Other Service End Time
it: Altro orario di fine servizio

en: Service Page Link
it: Link alla pagina di servizio

en: Add Activity Template
it: Aggiungi modello di attività

en: Activity Venue
it: Luogo di attività

en: Activity Reoccurence
it: Ripetizione di attività

en: Activity Record Start Time
it: Tempo di inizio del record dell'attività

en: Activity Record End Time
it: Tempo di fine del record dell'attività

en: Activity Page Link
it: Link alla pagina di attività

en: Check-In church venue Template
it: Modello di sede della chiesa per il check-in

en: Cheked-in Date
it: Data di rodaggio

en: Cheked-out Date
it: Data squillante

en: No Of Family Members
it: No dei membri della famiglia

en: check-in Page Link
it: Collegamento pagina di check-in

en: Check-Out From Church Venue Template
it: Check-Out dal modello di Venue della Chiesa

en: check-out Page Link
it: Link alla pagina di check-out

en: Add Sermon Template
it: Aggiungi il modello del sermone

en: Sermon Title
it: Titolo del sermone

en: Sermon Description
it: Descrizione del sermone

en: Sermon Page Link
it: Sermone Pagina Link

en: Add Song Template
it: Aggiungi il modello di canzone

en: Song Name
it: Nome della canzone

en: Song Category
it: Categoria della canzone

en: Song Description
it: Descrizione della canzone

en: Song Page Link
it: Link alla pagina del brano

en: Add Pledges Template
it: Aggiungi modello di pledge

en: Pledges Start Date
it: Data di inizio dei pegni

en: Pledges End Date
it: Pegno Data di fine

en: Pledges Amount
it: Importo degli impegni

en: Pledges frequecy
it: Impegni frequecy

en: Pledges Total Amount
it: Pegno Importo totale

en: Pledges Page Link
it: Pegno Link pagina

en: Sell Spiritual Gift Template
it: Vendi modello regalo spirituale

en: Gift Name
it: Nome del regalo

en: Gift Price
it: Prezzo del regalo

en: Gift Got Date
it: Regalo ha data

en: Add Transaction Template
it: Aggiungi modello di transazione

en: Payment Link
it: Link di pagamento

en: Payment Received Against Transaction Invoice Template
it: Pagamento ricevuto contro il modello di fattura di transazione

en: Payment Received against Transaction Invoice Template
it: Pagamento ricevuto contro il modello di fattura di transazione

en: Add Donation Template
it: Aggiungi modello di donazione

en: Donation Type
it: Tipo di donazione

en: Donation Amount
it: Ammontare della donazione

en: Donation Date
it: Data di donazione

en: View Donation Link
it: Visualizza il link per la donazione

en: Name of Admin
it: Nome dell'amministratore

en: Add Income Template
it: Aggiungi modello di reddito

en: Role Of User
it: Ruolo dell'utente

en: Page Link
it: Link della pagina

en: Message Received Template
it: Modello di messaggio ricevuto

en: Name of Receiver
it: Nome del destinatario

en: Name Of Sender
it: Nome del mittente

en: Message Content
it: Contenuto del messaggio

en: Add Pastoral Template
it: Aggiungi modello pastorale

en: Name of Memeber
it: Nome di Memeber

en: Pastoral Title
it: Titolo pastorale

en: Pastoral Date
it: Data pastorale

en: Pastoral Time
it: Tempo pastorale

en: Pastoral Description
it: Descrizione pastorale

en: Pastoral Page Link
it: Link pagina pastorale

en: Add Notice Admin Template
it: Aggiungi il modello di amministrazione della notifica

en: Search for ministry...
it: Cerca il ministero ...

en: Personal Information
it: Informazione personale

en: Member Id
it: ID membro

en: Marital Status
it: Stato civile

en: Unmarried
it: celibe

en: Married
it: Sposato

en: Add Ministry
it: Aggiungi Ministero

en: Occupation
it: Occupazione

en: Education
it: Formazione scolastica

en: Contact Information
it: Informazioni sui contatti

en: Religion Information
it: Informazioni sulla religione

en: Join Church Date
it: Unisciti a Church Date

en: Baptist Date
it: Data battista

en: Volunteer
it: Volontario

en: Save Member
it: Salva membro

en: Ministry Name
it: Nome del Ministero

en: Ministry Image
it: Immagine del Ministero

en: Upload Ministry Image
it: Carica immagine del ministero

en: Member CSV Successfully Uploaded.
it: CSV membro caricato con successo.

en: Member successfully Approved
it: Membro approvato con successo

en: Only CSV file are allow.
it: Solo i file CSV sono consentiti.

en: File size limit 2 MB allow.
it: Limite di dimensione del file consentito da 2 MB.

en: Member List
it: Lista dei membri

en: Edit Member
it: Modifica membro

en: View Member
it: Visualizza membro

en: Add Member
it: Aggiungi membro

en: Upload Member CSV
it: Carica membro CSV

en: Download CSV File
it: Scarica il file CSV

en: Member Email
it: Email del membro

en: Active
it: Attivo

en: View Gifts
it: Visualizza regali

en: View Family Member
it: Visualizza un membro della famiglia

en: View Attendance
it: Visualizza presenze

en: Select CSV file
it: Seleziona il file CSV

en: Upload CSV File
it: Carica file CSV

en: Name
it: Nome

en: Date Of Birth
it: Data di nascita

en: More Info
it: Ulteriori informazioni

en: Member Type
it: Tipo di membro

en: Member Attendance Report
it: Rapporto sulla partecipazione dei membri

en: No of Attendance
it: No di frequenza

en: There is not enough data to generate report.
it: Non ci sono abbastanza dati per generare report.

en: No Groups
it: Nessun gruppo

en: Ministry List
it: Elenco dei ministeri

en: No Ministry
it: Nessun ministero

en: Message To
it: Messaggio a

en: All Accountants
it: Tutti i ragionieri

en: Subject
it: Soggetto

en: Message Comment
it: Messaggio Commento

en: Send Message
it: Invia messaggio

en: Message For
it: Messaggio per

en: Message sent successfully
it: messaggio inviato con successo

en: Message deleted successfully
it: Messaggio cancellato con successo

en: Compose
it: Comporre

en: Inbox
it: Posta in arrivo

en: Sent Item
it: Articolo inviato

en: Sent
it: Inviato

en: Edit Ministry
it: Modifica Ministero

en: Total Ministry Members
it: Totale membri del ministero

en: MailChimp list
it: Elenco MailChimp

en: Select list
it: Seleziona lista

en: Campaign list
it: Lista delle campagne

en: Select Campaign
it: Seleziona Campagna

en: Send Capmaign
it: Invia Capmaign

en: Save Setting Successfully
it: Salva impostazioni con successo

en: Synchronize Mail Successfully
it: Sincronizza la posta con successo

en: Campaign Tests Not Sent!
it: Test della campagna non inviati!

en: Campaign Tests Sent!
it: Test di campagna inviati!

en: Setting
it: Ambientazione

en: Sync Mail
it: Sincronizza posta

en: Campaign
it: Campagna

en: MailChimp API key
it: Chiave API MailChimp

en: No Group
it: Nessun gruppo

en: Notice Comment
it: Nota Commento

en: Save Notice
it: Salva l'avviso

en: Add Notice
it: Aggiungi avviso

en: Notice Approved
it: Avviso approvato

en: Notice List
it: Elenco di avvisi

en: Edit Notice
it: Modifica avviso

en: Notice By
it: Avviso di

en: Approve
it: Approvare

en: Save Pastoral
it: Salva pastorale

en: Pastoral List
it: Lista pastorale

en: Edit Pastoral
it: Modifica pastorale

en: Add Pastoral
it: Aggiungi pastorale

en: View Pastoral
it: Visualizza Pastorale

en: Supplier Name
it: Nome del fornitore

en: Paid
it: Pagato

en: Part Paid
it: Parte a pagamento

en: Unpaid
it: non pagato

en: Expense Entry
it: Entrata di spesa

en: Expense Amount
it: Importo di spesa

en: Expense Entry Label
it: Etichetta di entrata spese

en: Add Expense Entry
it: Aggiungi voce spesa

en: Save Expense
it: Risparmia spese

en: Create Expense Entry
it: Crea voce spesa

en: Income label
it: Etichetta di reddito

en: Income Entry
it: Entrate Entrate

en: Income Amount
it: reddito

en: Income Entry Label
it: Etichetta di entrata

en: Add Income Entry
it: Aggiungi entrate

en: Save Income
it: Risparmia reddito

en: Create Income Entry
it: Creare entrate

en: Select Donations Type
it: Seleziona il tipo di donazione

en: Transaction Date
it: Data della transazione

en: Amount
it: Quantità

en: Method
it: Metodo

en: Cash
it: Contanti

en: Check
it: Dai un'occhiata

en: Bank Transfer
it: Trasferimento bancario

en: Comment
it: Commento

en: Save Transaction
it: Salva transazione

en: View Expense
it: Visualizza spese

en: Income Title
it: Titolo del reddito

en: View Income
it: Visualizza reddito

en: Transaction List
it: Elenco delle transazioni

en: Edit Transaction
it: Modifica transazione

en: Add Transaction
it: Aggiungi transazione

en: Income List
it: Elenco delle entrate

en: Edit Income
it: Modifica entrate

en: Add Income
it: Aggiungi reddito

en: Expense List
it: Lista delle spese

en: Edit Expense
it: Modifica spese

en: Add Expense
it: Aggiungi spesa

en: View Invoice
it: Visualizza fattura

en: Start Date
it: Data d'inizio

en: Frequency
it: Frequenza

en: Select
it: Selezionare

en: 1 Time
it: 1 volta

en: Weekly
it: settimanalmente

en: Monthly
it: Mensile

en: Yearly
it: Annuale

en: Times
it: Volte

en: End Date
it: Data di fine

en: Total Amount
it: Importo totale

en: Save Pledge
it: Risparmia impegno

en: Pledge List
it: Lista dei pegni

en: Edit Pledges
it: Modifica gli impegni

en: Add Pledges
it: Aggiungi impegni

en: Month
it: Mese

en: Activity Report By Month
it: Rapporto di attività per mese

en: Class
it: Classe

en: No of Member
it: No del membro

en: Go
it: Partire

en: Select Report Type
it: Seleziona il tipo di rapporto

en: Attendance Report
it: Rapporto di partecipazione

en: Payment Report
it: Rapporto di pagamento

en: Attendence Date
it: Data di partecipazione

en: Your file is ready. You can download it from
it: Il tuo file è pronto Puoi scaricarlo da

en: Pay Method
it: Metodo di pagamento

en: Activity Report
it: Rapporto di attività

en: Download Reports
it: Scarica report

en: Payment Report By Month
it: Rapporto di pagamento per mese

en: Only video formats files are allowed!
it: Sono ammessi solo file di formati video!

en: Only image files are allowed!
it: Sono ammessi solo file di immagini!

en: Only audio formats files are allowed!
it: Sono ammessi solo file di formati audio!

en: Only PDF files are allowed!
it: Sono ammessi solo file PDF!

en: Select Sermon Type
it: Seleziona il tipo di predica

en: Video
it: video

en: Sermon Content
it: Sermone Content

en: Upload Sermon
it: Carica Sermone

en: Upload Sermom
it: Carica Sermom

en: Publish
it: Pubblicare

en: Draft
it: Bozza

en: Save Sermon
it: Salva Sermone

en: Edit Sermon
it: Modifica Sermone

en: Add Sermon
it: Aggiungi Sermone

en: View Sermon
it: Visualizza Sermone

en: Sermon Type
it: Tipo di predica

en: Service Type
it: tipo di servizio

en: Select Service Type
it: Seleziona il tipo di servizio

en: Other Times
it: Altri tempi

en: Other Service Title
it: Altro titolo di servizio

en: Rehearsal
it: prova

en: Other
it: Altro

en: Save Service
it: Salva il servizio

en: End Time should be greater than Start Time
it: L'ora di fine dovrebbe essere maggiore di Ora di inizio

en: End Date should be greater than Start Date
it: La data di fine dovrebbe essere maggiore della data di inizio

en: Service List
it: Elenco dei servizi

en: Edit Service
it: Modifica servizio

en: Add Service
it: Aggiungi servizio

en: Service Name
it: Nome di Servizio

en: There seems to be some problem please try after sometime or contact us on sales@dasinfomeida.com
it: Sembra che ci sia qualche problema per favore provate dopo qualche tempo o contattateci su sales@dasinfomeida.com

en: Please provide correct Envato purchase key.
it: Si prega di fornire la chiave di acquisto Envato corretta.

en: Domain
it: Dominio

en: Envato License key
it: Chiave di licenza Envato

en: Submit
it: Sottoscrivi

en: please fill in the required fields
it: Per favore riempi i campi richiesti

en: Select Song Category
it: Seleziona la categoria di brani

en: Song
it: Canzone

en: Upload Song
it: Carica canzone

en: Add Song
it: Aggiungi canzone

en: Gift Assigned successfully
it: Regalo assegnato con successo

en: Song List
it: Lista delle canzoni

en: Edit Song
it: Modifica canzone

en: View Song
it: Visualizza canzone

en: Play Song
it: Riproduci la canzone

en: Gift Type
it: Tipo di regalo

en: Select Gift Type
it: Seleziona il tipo di regalo

en: Product
it: Prodotto

en: Service
it: Servizio

en: Gift
it: Regalo

en: Upload Gift
it: Carica regalo

en: Spiritual Gifts List
it: Lista dei regali spirituali

en: Edit Spiritual Gift
it: Modifica il regalo spirituale

en: Add Spiritual Gift
it: Aggiungi un regalo spirituale

en: View Gift
it: Visualizza regalo

en: Sell Gifts List
it: Vendi la lista dei regali

en: Edit Sell Gift
it: Modifica Vendi regalo

en: Sell Gift
it: Vendi un regalo

en: Give Gift
it: Dare un regalo

en: Select Gift
it: Seleziona un regalo

en: Selling Date
it: Data di vendita

en: Search for equipment...
it: Cerca attrezzature ...

en: Usage Title
it: Titolo di utilizzo

en: Reserve Start Date
it: Prenota la data di inizio

en: Reservation Start Time
it: Orario di inizio prenotazione

en: To
it: A

en: Reservation End Time
it: Ora di fine prenotazione

en: Reserve End Date
it: Prenota la data di fine

en: Participant
it: Partecipante

en: Number of Participant
it: Numero di partecipanti

en: Maximum Capacity
it: Capacità massima

en: Applicant
it: Richiedente

en: Select Applicant
it: Seleziona richiedente

en: Venue List
it: Elenco dei luoghi

en: Edit Venue
it: Modifica luogo

en: Reservation List
it: Elenco delle prenotazioni

en: Edit Reservation
it: Modifica prenotazione

en: Add Reservation
it: Aggiungi prenotazione

en: Request Before Days
it: Richiesta prima di giorni

en: Multiple Reservation
it: Prenotazione multipla

en: Yes
it: sì

en: Reserved Date
it: Data riservata

en: Reserved End Date
it: Data fine riservata

en: Reserved By
it: Riservato da

en: Credit Card
it: Carta di credito

en: Online
it: in linea

en: Login failed: You have entered an incorrect Username or password, please try again.
it: Login fallito: hai inserito un nome utente o una password errati, per favore riprova.

en: Remember Me
it: Ricordati di me

en: Log In
it: Accesso

en: Logout
it: Disconnettersi

en: Only jpg jpeg png and gif files are allowed!
it: Sono ammessi solo file jpeg png e gif!

en: title
it: titolo

en: header
it: intestazione

en: Add category
it: Aggiungi categoria

en: category Name
it: Nome della categoria

en: Add Activity Category
it: Aggiungi categoria di attività

en: Activity Category Name
it: Nome categoria attività

en: Add Document Category
it: Aggiungi categoria di documenti

en: Document Category Name
it: Nome della categoria di documenti

en: Add Equipment
it: Aggiungi attrezzatura

en: Equipment Name
it: nome dell'equipaggiamento

en: Add Song Category
it: Aggiungi categoria canzone

en: Category Name
it: Nome della categoria

en: Add Service Type
it: Aggiungi tipo di servizio

en: Service Type Name
it: Nome del tipo di servizio

en: Add Donation Type
it: Aggiungi tipo di donazione

en: Donation Type Name
it: Nome del tipo di donazione

en: Donation Name
it: Nome della donazione

en: Details
it: Dettagli

en:  Venue Name
it:  Nome della sede

en: Participant Capacity
it: Capacità del partecipante

en: Equipments
it: apparecchiature

en: No Equipments
it: Nessun equipaggiamento

en: Multiple Booking Possible
it: Prenotazione multipla possibile

en: Book
it: Libro

en: No Venue Data
it: Nessun dato sul luogo

en: Pastoral Details
it: Dettagli pastorali

en:  Pastoral Title
it:  Titolo pastorale

en:  Pastoral Date
it:  Data pastorale

en:  Pastoral Time
it:  Tempo pastorale

en: No Pastoral Data
it: Nessun dato pastorale

en:  Member Name
it:  Nome del membro

en: Family Members
it: Membri della famiglia

en: Check In Date
it: Data di arrivo

en: Check Out Date
it: Data di partenza

en: Check-Out
it: Check-out

en: Room History
it: Storia della stanza

en: Do not have any active bookings
it: Non avere prenotazioni attive

en: Check-In
it: Registrare

en: Give Gift To Member
it: Dare un regalo al membro

en: Give This Gift
it: Dai questo regalo

en: Issue Date
it: Data di rilascio

en: Payment To
it: pagamento a

en: Bill To
it: Fatturare a

en: Invoice Entries
it: Voci della fattura

en: Entry
it: Iscrizione

en: Issue By
it: Rilasciato da

en: Donation
it: Donazione

en: Pledge
it: Impegno

en: Grand Total :
it: Somma totale :

en: Print
it: Stampare

en: Ministry Member
it: Membro del Ministero

en: Group Member
it: Membro del gruppo

en: No any member yet.
it: Nessun membro ancora.

en: Add Members
it: Aggiungi membri

en: Add Ministry Member
it: Aggiungi Membro del Ministero

en: Add Group Member
it: Aggiungi membro del gruppo

en: No Family Member
it: Nessun membro della famiglia

en: Select Profile Picture
it: Seleziona l'immagine del profilo

en: No data available in table
it: Nessun dato disponibile nella tabella

en: Showing _START_ to _END_ of _TOTAL_ entries
it: Mostra _START_ a _END_ di _TOTAL_ voci

en: Showing 0 to 0 of 0 entries
it: Mostra da 0 a 0 di 0 voci

en: (filtered from _MAX_ total entries)
it: (filtrato da _MAX_ voci totali)

en: Show _MENU_ entries
it: Mostra le voci _MENU_

en: Loading...
it: Caricamento in corso...

en: Processing...
it: In lavorazione...

en: Search:
it: Ricerca:

en: No matching records found
it: nessuna corrispondenza trovata

en: First
it: Primo

en: Last
it: Scorso

en: Next
it: Il prossimo

en: Previous
it: Precedente

en: : activate to sort column ascending
it: : attiva per ordinare la colonna in ordine crescente

en: : activate to sort column descending
it: : attiva per ordinare la colonna decrescente

en: My Profile
it: Il mio profilo

en: Log Out
it: Disconnettersi

en: Home
it: Casa

en: Church Management System
it: Sistema di gestione della Chiesa

en: Please enter Category Name.
it: Si prega di inserire il nome della categoria.

en: Church Management Login Page
it: Pagina di accesso alla gestione della Chiesa

en: Member Registration
it: Registrazione del membro

en: Registration
it: Registrazione

en: Registration complete.Your account active after admin can approve.
it: Registrazione completata. Il tuo account attivo dopo l'approvazione dell'amministratore.

en: Accept only image files.
it: Accetta solo file immagine.

en: Update Profile
it: Aggiorna il profilo

en: New Password And Confirm Password Did Not Match.
it: Nuova password e conferma password non corrispondenti.

en: Please Enter New Password .
it: Si prega di inserire la nuova password.

en: Please Enter Confirm Password .
it: Inserire la password di conferma.

en: Account Settings
it: Impostazioni dell 'account

en: Current Password
it: Password attuale

en: New Password
it: nuova password

en: Confirm Password
it: conferma password

en: Other Information
it: Altre informazioni

en: Staff Member Name
it: Membro del personale

en: Staff Member Email
it: Email del membro dello staff

en: Payment successfully
it: Pagamento con successo

en: Payment Cancel
it: Pagamento Annulla

en: Donation List
it: Elenco delle donazioni

en: Edit Donation
it: Modifica donazione

en: Add Donation
it: Aggiungi donazione

en: Select Payment Method
it: scegli il metodo di pagamento

en: Give Donation
it: Fai una donazione

en: View Message
it: Visualizza messaggio

en: Message Sent Successfully!
it: Messaggio inviato con successo!

en: Patient Name
it: Nome paziente

en: Pledges List
it: Lista dei pegni

en: Spiritual Gift List
it: Lista dei regali spirituale

en: Your browser does not support the video tag.
it: Il tuo browser non supporta il tag video.

en: Reserve Date
it: Data di Riserva
