church_mgt - en to ja translation catalogue (710 entries)

en: Record Updated Successfully
ja: レコードが正常に更新された

en: Access Right Settings
ja: アクセス権設定

en: Menu
ja: メニュー

en: Member
ja: メンバー

en: Accountant
ja: 会計士

en: Family Member
ja: 家族の一員

en: Document
ja: 資料

en: Group
ja: グループ

en: Services
ja: サービス内容

en: Ministry
ja: 省

en: Activity
ja: アクティビティ

en: Attendance
ja: 出席

en: Venue
ja: 会場

en: Check-In
ja: チェックイン

en: Sermon List
ja: 説教リスト

en: Songs
ja: 曲

en: Pledges
ja: 誓約

en: Spiritual Gift
ja: スピリチュアルギフト

en: Payment
ja: 支払い

en: Notice
ja: 通知

en: Donate
ja: 寄付する

en: Message
ja: メッセージ

en: Pastoral
ja: パストラル

en: News Letter
ja: ニュースレター

en: Account
ja: アカウント

en: Save
ja: 保存する

en: First Name
ja: ファーストネーム

en: Middle Name
ja: ミドルネーム

en: Last Name
ja: 苗字

en: Gender
ja: 性別

en: Male
ja: 男性

en: Female
ja: 女性

en: Date of birth
ja: 生年月日

en: Home Town Address
ja: ホームタウン住所

en: City
ja: シティ

en: Mobile Number
ja: 携帯電話番号

en: Phone
ja: 電話

en: Email
ja: Eメール

en: Fax
ja: ファックス

en: Skyp Id
ja: スカイプID

en: User Name
ja: ユーザー名

en: Password
ja: パスワード

en: Image
ja: 画像

en: Upload image
ja: 画像をアップロードする

en: Add Accountant
ja: 会計士を追加

en: Username Or Emailid All Ready Exist.
ja: ユーザー名またはEメールアドレスすべて準備ができています。

en: Record inserted successfully
ja: レコードが正常に挿入されました

en: Record updated successfully
ja: レコードを更新しました

en: Record deleted successfully
ja: レコードを削除しました

en: Only image formats are allow.
ja: 画像フォーマットのみが許可されています。

en: Accountant List
ja: 会計士リスト

en: Edit Accountant
ja: 会計士を編集

en: Photo
ja: 写真

en: Accountant Name
ja: 会計士の名前

en: Department
ja: 部門

en: Accountant Email
ja: 会計士Eメール

en: Mobile No
ja: 携帯電話番号

en: Action
ja: アクション

en: Edit
ja: 編集する

en: Are you sure you want to delete this record?
ja: このレコードを削除してもよろしいですか？

en: Delete
ja: 削除する

en: Select Equipment
ja: 装置を選択してください

en: Select Group
ja: グループを選択

en: Search for group...
ja: グループを検索...

en: Activity Category
ja: 活動カテゴリ

en: Select Activity Category
ja: 活動カテゴリを選択

en: Add Or Remove
ja: 追加または削除

en: Activity Title
ja: 活動タイトル

en: Guest Speaker
ja: ゲストスピーカー

en: Select Venue
ja: 会場を選択

en: Add Venue
ja: 会場を追加

en: Activity Start Date
ja: 活動開始日

en: Activity End Date
ja: 活動終了日

en: All Day
ja: 一日中

en: Activity Start Time
ja: 活動開始時間

en: Activity End Time
ja: 活動終了時間

en: Recurrence
ja: 再発

en: none
ja: 無し

en: daily
ja: 毎日

en: weekly
ja: 毎週

en: monthly
ja: 毎月

en: yearly
ja: 毎年

en: Mon
ja: 月

en: Tue
ja: 火

en: Thu
ja: 木

en: Fri
ja: 金

en: Sat
ja: 土

en: Sun
ja: 太陽

en: Repeat Date
ja: 繰り返し日

en: Record Start Time
ja: 記録開始時間

en: Record End Time
ja: レコード終了時刻

en: Member Group
ja: 会員グループ

en: Add Group
ja: グループを追加

en: Save Activity
ja: アクティビティを保存

en: Venue Title
ja: 会場のタイトル

en: Capacity
ja: 容量

en: Seats
ja: 座席

en: Request Before
ja: 前にリクエスト

en: Days
ja: 日々

en: Equipment
ja: 装置

en: Allow multiple reservation in the same period
ja: 同じ期間に複数の予約を許可する

en: Save Venue
ja: 会場を保存

en: Close
ja: 閉じる

en: Group Name
ja: グループ名

en: Group Image
ja: グループイメージ

en: Upload Cover Image
ja: カバー画像をアップロード

en: Upload Group Image
ja: グループ画像をアップロード

en: End Time should be greater than Start Time.
ja: 終了時刻は開始時刻より大きくなければなりません。

en: End Date should be greater than Start Date.
ja: 終了日は開始日より大きくなければなりません。

en: Record updated successfully.
ja: レコードは正常に更新されました。

en: Activity List
ja: 活動リスト

en: Edit Activity
ja: アクティビティを編集

en: Add Activity
ja: アクティビティを追加

en: Activity Name
ja: 活動名

en: Start Time
ja: 始まる時間

en: End Time
ja: 終了時間

en: Church Management
ja: 教会管理

en: Licence Settings
ja: ライセンス設定

en: Dashboard
ja: ダッシュボード

en: Report
ja: 報告書

en: Access Rights
ja: アクセス権

en: Mail Template
ja: メールテンプレート

en: General Setting
ja: 一般設定

en: Attendance successfully saved!
ja: 出席を保存しました

en: Attendence
ja: 注意

en: Ministry Attendence
ja: 省の注意

en: Date
ja: 日付

en: Select Activity
ja: アクティビティを選択

en: Select Activity Name
ja: 活動名を選択

en: Take/View  Attendance
ja: 出席を取る/見る

en: Please Select Activity
ja: 活動を選択してください

en: Present
ja: プレゼント

en: Absent
ja: 不在

en: Status
ja: 状態

en: Member Name
ja: メンバー名

en: Save Attendance
ja: 出席を保存

en: Select Ministry
ja: 省を選択

en: Select Ministry Name
ja: 省名を選択してください

en: Please Select Ministry
ja: 省を選択してください

en: Ministry  Attendance
ja: 省の出席

en: Select Group/Members
ja: グループ/メンバーを選択

en: Select Group Name
ja: グループ名を選択

en: All Members
ja: 全員

en: This group have no members
ja: このグループにはメンバーがいません

en: Room Title
ja: 部屋のタイトル

en: Select Member
ja: メンバーを選択

en: Check-in Date
ja: チェックイン日

en: Check-out Date
ja: チェックアウト日

en: Save Reservation
ja: 予約を保存

en: Demographics
ja: 人口統計

en: Adults
ja: 大人

en: Families
ja: ご家族

en: Youth
ja: 青少年

en: Children
ja: 子供

en: Save Room
ja: 場所をあけておきます

en: Check-out successfully
ja: チェックアウトに成功しました

en: Room List
ja: 部屋リスト

en: Edit Room
ja: 部屋を編集

en: Add Room
ja: 部屋を追加

en: Check In
ja: チェックイン

en: Occupied
ja: 占領した

en: Available
ja: 利用可能

en: View Check-ins
ja: チェックインを見る

en: Message successfully Sent.
ja: メッセージが送信されました。

en: Members
ja: メンバー

en: Activities
ja: アクティビティ

en: Statistics
ja: 統計

en: Groups
ja: グループ

en: Group List
ja: グループリスト

en: There are no groups to display here
ja: ここに表示するグループはありません

en:  Add New Group
ja: 新しいグループを追加

en: Birthday List
ja: 誕生日リスト

en: Birth Date
ja: 誕生日

en: Wish
ja: ほしい

en: Please select document file format
ja: 文書ファイル形式を選択してください

en: Document Name
ja: 文書名

en: Description
ja: 説明

en: Group Members Added successfully
ja: グループメンバーが追加されました

en: Document List
ja: 文書リスト

en: Edit Document
ja: 文書を編集

en: Add Document
ja: 文書を追加

en: Documant Name
ja: 書類名

en: Document Created By
ja: 作成者による文書

en: View Document
ja: 文書を見る

en: Please fill out all the required fields
ja: 必要事項をすべて記入してください

en: Relation
ja: 関係

en: select relation
ja: 関係を選択

en: Husband
ja: 夫

en: Wife
ja: 妻

en: Daughter
ja: 娘

en: Father
ja: お父さん

en: Mother
ja: 母

en: Son
ja: 息子

en: Address
ja: 住所

en: State
ja: 状態

en: Zip Code
ja: 郵便番号

en: Upload image.
ja: 画像をアップロードしてください。

en: Save Family
ja: 家族を救う

en: Add Family
ja: 家族を追加

en: Only jpg jpeg png and gif files are allowed!.
ja: jpg jpeg pngおよびgifファイルのみが許可されています。

en: Family Member List
ja: 家族会員リスト

en: Edit Family Member
ja: 家族会員を編集

en: Add Family Member
ja: 家族会員を追加

en: Family Member  Name
ja: 家族の名前

en: Family Member Email
ja: 家族会員のメールアドレス

en:  Edit
ja: 編集する

en:  Delete
ja: 削除する

en: General Settings
ja: 一般設定

en: Church Name
ja: 教会名

en: Starting Year
ja: 開始年

en: Church Address
ja: 教会の住所

en: Official Phone Number
ja: 公式電話番号

en: Country
ja: 国

en: Select Country
ja: 国を選択

en: Church Logo
ja: 教会のロゴ

en: Profile Cover Image
ja: プロフィール表紙画像

en: User Can Change Profile Picture
ja: ユーザーはプロフィール写真を変更できます

en: Enable
ja: 有効にする

en: Enable Sandbox
ja: サンドボックスを有効にする

en: Paypal Email Id
ja: ペイパルメールID

en: Select Currency
ja: 通貨を選択してください

en: Australian Dollar
ja: オーストラリアドル

en: Brazilian Real
ja: ブラジルレアル

en: Canadian Dollar
ja: カナダドル

en: Czech Koruna
ja: チェココルナ

en: Danish Krone
ja: デンマーククローネ

en: Euro
ja: ユーロ

en: Hong Kong Dollar
ja: 香港ドル

en: Hungarian Forint
ja: ハンガリーフォリント

en: Israeli New Sheqel
ja: イスラエル新シェケル

en: Indian Rupee
ja: インドルピー

en: Japanese Yen
ja: 日本円

en: Malaysian Ringgit
ja: マレーシアリンギット

en: Mexican Peso
ja: メキシコペソ

en: Norwegian Krone
ja: ノルウェークローネ

en: New Zealand Dollar
ja: ニュージーランドドル

en: Philippine Peso
ja: フィリピンペソ

en: Polish Zloty
ja: ポーランドズウォティ

en: Pound Sterling
ja: 英ポンド

en: Singapore Dollar
ja: シンガポールドル

en: Swedish Krona
ja: スウェーデンクローナ

en: Swiss Franc
ja: スイスフラン

en: Taiwan New Dollar
ja: 台湾ニュードル

en: Thai Baht
ja: タイバーツ

en: Turkish Lira
ja: トルコリラ

en: U.S. Dollar
ja: 米ドル

en: Date Format
ja: 日付フォーマット

en: Select Date Format
ja: 日付フォーマットを選択

en: December 12, 2019
ja: 2019年12月12日

en: Enable Notifications
ja: 通知を有効にします

en: Use Paymaster Payment Gateways
ja: ペイマスター支払いゲートウェイを使用する

en: Edit Group
ja: グループを編集

en: Total Group Members
ja: グループメンバー総数

en: View
ja: 見る

en: Registration Email Template
ja: 登録メールテンプレート

en: Email Subject
ja: メールの件名

en: Registration Email Template
ja: 登録メールテンプレート

en: You can use following variables in the email template:
ja: Eメールテンプレートでは以下の変数を使用できます。

en: Name of Member
ja: メンバーの名前

en: Name Of Church
ja: 教会の名前

en: Login Link
ja: ログインリンク

en: Member Approved By Admin Template
ja: 管理者テンプレートによって承認されたメンバー

en: Add Other User in system Template
ja: システムテンプレートに他のユーザーを追加する

en: Add Other User in System Template
ja: システムテンプレートに他のユーザーを追加する

en: Name of User
ja: ユーザー名

en: User Role
ja: ユーザー役割

en: Username
ja: ユーザー名

en: Login Page Link
ja: ログインページへのリンク

en: Name Of Church
ja: 教会の名前

en: Member Added In Group Template
ja: グループテンプレートに追加されたメンバー

en: The Member Name
ja: メンバー名

en: The Group Name
ja: グループ名

en: Member Added In Ministry Template
ja: 省庁のテンプレートに追加されたメンバー

en: The Ministry Name
ja: 省の名前

en: Add Notice Template
ja: 通知テンプレートを追加

en: Add Notice Email Template
ja: 通知メールテンプレートの追加

en: Notice Title
ja: お知らせタイトル

en: Notice Start Date
ja: お知らせ開始日

en: Notice End Date
ja: お知らせ終了日

en: Notice Content
ja: お知らせコンテンツ

en: Notice Page Link
ja: お知らせページへのリンク

en: Add Service Template
ja: サービステンプレートを追加

en: Service Title
ja: サービスのタイトル

en: Service Start Date
ja: サービス開始日

en: Service End Date
ja: サービス終了日

en: Service Start Time
ja: サービス開始時間

en: Service End Time
ja: サービス終了時刻

en: Other Title
ja: その他のタイトル

en: Other Service Type
ja: その他のサービスの種類

en: Other Service Date
ja: その他のサービス日

en: Other Service Start Time
ja: その他のサービス開始時間

en: Other Service End Time
ja: その他のサービス終了時刻

en: Service Page Link
ja: サービスページへのリンク

en: Add Activity Template
ja: アクティビティテンプレートを追加

en: Activity Venue
ja: アクティビティ会場

en: Activity Reoccurence
ja: 活動の再調達

en: Activity Record Start Time
ja: 活動記録の開始時刻

en: Activity Record End Time
ja: 活動記録終了時刻

en: Activity Page Link
ja: 活動ページへのリンク

en: Check-In church venue Template
ja: チェックイン教会会場テンプレート

en: Cheked-in Date
ja: チェックイン日

en: Cheked-out Date
ja: チェックアウト日

en: No Of Family Members
ja: 家族の数

en: check-in Page Link
ja: チェックインページリンク

en: Check-Out From Church Venue Template
ja: 教会会場テンプレートからのチェックアウト

en: check-out Page Link
ja: チェックアウトページリンク

en: Add Sermon Template
ja: 説教テンプレートを追加

en: Sermon Title
ja: 説教のタイトル

en: Sermon Description
ja: 説教説明

en: Sermon Page Link
ja: 説教ページへのリンク

en: Add Song Template
ja: ソングテンプレートを追加

en: Song Name
ja: 曲名

en: Song Category
ja: 曲のカテゴリー

en: Song Description
ja: 曲の説明

en: Song Page Link
ja: ソングページリンク

en: Add Pledges Template
ja: 誓約書テンプレートの追加

en: Pledges Start Date
ja: プレッジ開始日

en: Pledges End Date
ja: プレッジ終了日

en: Pledges Amount
ja: 担保金額

en: Pledges frequecy
ja: 誓約の頻度

en: Pledges Total Amount
ja: プレッジ総額

en: Pledges Page Link
ja: 誓約書ページへのリンク

en: Sell Spiritual Gift Template
ja: スピリチュアルギフトテンプレートを売る

en: Gift Name
ja: ギフト名

en: Gift Price
ja: ギフト価格

en: Gift Got Date
ja: ギフトを手に入れた日

en: Add Transaction Template
ja: トランザクションテンプレートを追加

en: Payment Link
ja: 支払いリンク

en: Payment Received Against Transaction Invoice Template
ja: 取引請求書テンプレートに対して受領した支払い

en: Payment Received against Transaction Invoice Template
ja: 取引請求書テンプレートに対して受領した支払い

en: Add Donation Template
ja: 寄付テンプレートを追加

en: Donation Type
ja: 寄付の種類

en: Donation Amount
ja: 寄付金額

en: Donation Date
ja: 寄付日

en: View Donation Link
ja: 寄付リンクを見る

en: Name of Admin
ja: 管理者の名前

en: Add Income Template
ja: 収入テンプレートを追加

en: Role Of User
ja: ユーザーの役割

en: Page Link
ja: ページリンク

en: Message Received Template
ja: メッセージ受信テンプレート

en: Name of Receiver
ja: 受信者の名前

en: Name Of Sender
ja: 送信者の名前

en: Message Content
ja: メッセージ内容

en: Add Pastoral Template
ja: 牧歌的なテンプレートを追加する

en: Name of Memeber
ja: メンバーの名前

en: Pastoral Title
ja: 牧歌的な称号

en: Pastoral Date
ja: 牧歌的な日

en: Pastoral Time
ja: 牧歌的な時間

en: Pastoral Description
ja: 牧歌的な説明

en: Pastoral Page Link
ja: 牧歌的なページリンク

en: Add Notice Admin Template
ja: 通知管理テンプレートの追加

en: Search for ministry...
ja: ミニストリーを検索...

en: Personal Information
ja: 個人情報

en: Member Id
ja: メンバーID

en: Marital Status
ja: 配偶者の有無

en: Unmarried
ja: 未婚

en: Married
ja: 既婚

en: Add Ministry
ja: 省を追加

en: Occupation
ja: 職業

en: Education
ja: 教育

en: Contact Information
ja: 連絡先

en: Religion Information
ja: 宗教情報

en: Join Church Date
ja: 教会の日に加わる

en: Baptist Date
ja: バプテスト日

en: Volunteer
ja: ボランティア

en: Save Member
ja: メンバーを保存

en: Ministry Name
ja: 省名

en: Ministry Image
ja: 省イメージ

en: Upload Ministry Image
ja: 省イメージをアップロードする

en: Member CSV Successfully Uploaded.
ja: メンバーCSVが正常にアップロードされました。

en: Member successfully Approved
ja: メンバーは承認されました

en: Only CSV file are allow.
ja: CSVファイルのみ許可されています。

en: File size limit 2 MB allow.
ja: ファイルサイズの上限は2 MBです。

en: Member List
ja: メンバーリスト

en: Edit Member
ja: メンバーを編集

en: View Member
ja: メンバーを見る

en: Add Member
ja: メンバーを追加

en: Upload Member CSV
ja: 会員CSVをアップロード

en: Download CSV File
ja: CSVファイルをダウンロードする

en: Member Email
ja: メンバーのメールアドレス

en: Active
ja: アクティブ

en: View Gifts
ja: ギフトを見る

en: View Family Member
ja: 家族を見る

en: View Attendance
ja: 出席を見る

en: Select CSV file
ja: CSVファイルを選択

en: Upload CSV File
ja: CSVファイルをアップロード

en: Name
ja: 名

en: Date Of Birth
ja: 生年月日

en: More Info
ja: より多くの情報

en: Member Type
ja: 会員タイプ

en: Member Attendance Report
ja: 会員出席レポート

en: No of Attendance
ja: 出席数

en: There is not enough data to generate report.
ja: レポートを生成するのに十分なデータがありません。

en: No Groups
ja: グループなし

en: Ministry List
ja: 省リスト

en: No Ministry
ja: 省省

en: Message To
ja: へのメッセージ

en: All Accountants
ja: すべての会計士

en: Subject
ja: 件名

en: Message Comment
ja: メッセージコメント

en: Send Message
ja: メッセージを送る

en: Message For
ja: のメッセージ

en: Message sent successfully
ja: 送信に成功しました

en: Message deleted successfully
ja: メッセージを削除しました

en: Compose
ja: 構成する

en: Inbox
ja: 受信トレイ

en: Sent Item
ja: 送信済みアイテム

en: Sent
ja: 送信済み

en: Replay
ja: リプレイ

en: Edit Ministry
ja: 省を編集

en: Total Ministry Members
ja: 総省会員

en: MailChimp list
ja: MailChimpリスト

en: Select list
ja: リストを選択

en: Campaign list
ja: キャンペーンリスト

en: Select Campaign
ja: キャンペーンを選択

en: Send Capmaign
ja: Capmaignを送信

en: Save Setting Successfully
ja: 設定を保存する

en: Synchronize Mail Successfully
ja: メールを正常に同期する

en: Campaign Tests Not Sent!
ja: キャンペーンテストは送信されませんでした。

en: Campaign Tests Sent!
ja: キャンペーンテストが送信されました。

en: Setting
ja: 設定

en: Sync Mail
ja: メールを同期

en: Campaign
ja: キャンペーン

en: MailChimp API key
ja: MailChimp APIキー

en: No Group
ja: グループなし

en: Mailing list
ja: メーリングリスト

en: Notice Comment
ja: お知らせコメント

en: Save Notice
ja: お知らせを保存

en: Add Notice
ja: お知らせを追加

en: Notice Approved
ja: 承認された通知

en: Notice List
ja: お知らせ一覧

en: Edit Notice
ja: 通知を編集

en: Notice By
ja: による通知

en: Approve
ja: 承認する

en: Save Pastoral
ja: 牧畜を保存

en: Pastoral List
ja: 牧畜リスト

en: Edit Pastoral
ja: 牧歌的な編集

en: Add Pastoral
ja: 牧畜を追加

en: View Pastoral
ja: 牧畜を見る

en: Supplier Name
ja: サプライヤ名

en: Paid
ja: 有料

en: Part Paid
ja: 支払済

en: Unpaid
ja: 未払い

en: Expense Entry
ja: 経費入力

en: Expense Amount
ja: 費用額

en: Expense Entry Label
ja: 経費記入ラベル

en: Add Expense Entry
ja: 経費入力を追加する

en: Save Expense
ja: 経費を節約

en: Create Expense Entry
ja: 経費入力を作成する

en: Income label
ja: 所得ラベル

en: Income Entry
ja: 所得エントリー

en: Income Amount
ja: 所得金額

en: Income Entry Label
ja: 所得記入ラベル

en: Add Income Entry
ja: 収入エントリを追加する

en: Save Income
ja: 収入を節約

en: Create Income Entry
ja: 収入エントリを作成する

en: Select Donations Type
ja: 寄付の種類を選択

en: Transaction Date
ja: 取引日

en: Amount
ja: 量

en: Method
ja: 方法

en: Cash
ja: 現金

en: Check
ja: チェック

en: Bank Transfer
ja: 銀行振込

en: Comment
ja: コメント

en: Save Transaction
ja: トランザクションを保存

en: View Expense
ja: 経費を見る

en: Income Title
ja: 所得タイトル

en: View Income
ja: 収入を見る

en: Transaction List
ja: 取引リスト

en: Edit Transaction
ja: トランザクションを編集

en: Add Transaction
ja: トランザクションを追加

en: Income List
ja: 収入リスト

en: Edit Income
ja: 収入を編集

en: Add Income
ja: 収入を追加

en: Expense List
ja: 経費リスト

en: Edit Expense
ja: 費用を編集

en: Add Expense
ja: 経費を追加

en: View Invoice
ja: 請求書を表示

en: Start Date
ja: 開始日

en: Frequency
ja: 周波数

en: Select
ja: 選択する

en: 1 Time
ja: 1回

en: Weekly
ja: 毎週

en: Monthly
ja: 毎月

en: Yearly
ja: 毎年

en: Times
ja: タイムズ

en: End Date
ja: 終了日

en: Total Amount
ja: 合計金額

en: Save Pledge
ja: 誓約を保存

en: Pledge List
ja: 誓約リスト

en: Edit Pledges
ja: 担保の編集

en: Add Pledges
ja: 誓約書を追加する

en: Month
ja: 月

en: Activity Report By Month
ja: 月別活動レポート

en: Class
ja: クラス

en: No of Member
ja: メンバーの数

en: Go
ja: 行く

en: Select Report Type
ja: レポートの種類を選択

en: Attendance Report
ja: 出席レポート

en: Payment Report
ja: 支払い報告

en: Attendence Date
ja: 出席日

en: Your file is ready. You can download it from
ja: あなたのファイルは準備ができています。あなたはそれをからダウンロードすることができます

en: Pay Method
ja: 支払い方法

en: Activity Report
ja: 活動報告

en: Download Reports
ja: レポートをダウンロードする

en: Payment Report By Month
ja: 月別支払レポート

en: Only video formats files are allowed!
ja: 許可されているのはビデオフォーマットファイルだけです。

en: Only image files are allowed!
ja: 画像ファイルのみが許可されています。

en: Only audio formats files are allowed!
ja: オーディオフォーマットファイルのみが許可されています。

en: Only PDF files are allowed!
ja: PDFファイルのみが許可されています。

en: Sermon Content Type
ja: 説教コンテンツタイプ

en: Select Sermon Type
ja: 説教の種類を選択

en: Video
ja: ビデオ

en: Audio
ja: オーディオ

en: Sermon Content
ja: 説教の内容

en: Upload Sermon
ja: 説教をアップロードする

en: Upload Sermom
ja: 説教をアップロードする

en: Publish
ja: 公開する

en: Draft
ja: ドラフト

en: Save Sermon
ja: 説教を保存

en: Edit Sermon
ja: 説教を編集する

en: Add Sermon
ja: 説教を追加

en: View Sermon
ja: 説教を見る

en: Sermon Type
ja: 説教タイプ

en: Service Type
ja: サービスの種類

en: Select Service Type
ja: サービスの種類を選択

en: Other Times
ja: 別の時に

en: Other Service Title
ja: その他のサービスタイトル

en: Rehearsal
ja: リハーサル

en: Other
ja: その他の

en: Save Service
ja: サービスを保存

en: End Time should be greater than Start Time
ja: 終了時間は開始時間より長くなければなりません

en: End Date should be greater than Start Date
ja: 終了日は開始日より大きくなければなりません

en: Service List
ja: サービス一覧

en: Edit Service
ja: サービスを編集

en: Add Service
ja: サービスを追加

en: Service Name
ja: サービス名

en: There seems to be some problem please try after sometime or contact us on sales@dasinfomeida.com
ja: しばらくしてから試すか、sales@dasinfomeida.comにお問い合わせください。

en: Please provide correct Envato purchase key.
ja: 正しいEnvato購入キーを入力してください。

en: Domain
ja: ドメイン

en: Envato License key
ja: Envatoライセンスキー

en: Submit
ja: 提出する

en: please fill in the required fields
ja: 必須項目を入力してください

en: Select Song Category
ja: 曲のカテゴリーを選択

en: Song
ja: 歌

en: Upload Song
ja: 曲をアップロード

en: Add Song
ja: 曲を追加

en: Gift Assigned successfully
ja: ギフトの割り当てに成功しました

en: Song List
ja: 曲リスト

en: Edit Song
ja: 曲を編集

en: View Song
ja: 曲を見る

en: Play Song
ja: 曲を再生

en: Gift Type
ja: ギフトの種類

en: Select Gift Type
ja: ギフトの種類を選択

en: Product
ja: 製品

en: Service
ja: サービス

en: Gift
ja: 贈り物

en: Upload Gift
ja: ギフトをアップロード

en: Spiritual Gifts List
ja: スピリチュアルギフト一覧

en: Edit Spiritual Gift
ja: 精神的な贈り物を編集

en: Add Spiritual Gift
ja: 精神的な贈り物を追加

en: View Gift
ja: ギフトを見る

en: Sell Gifts List
ja: ギフトリストを売る

en: Edit Sell Gift
ja: 販売ギフトの編集

en: Sell Gift
ja: ギフトを売る

en: Give Gift
ja: 贈り物をあげろ

en: Select Gift
ja: ギフトを選択

en: Selling Date
ja: 販売日

en: Search for equipment...
ja: 設備の検索...

en: Usage Title
ja: 利用タイトル

en: Reserve Start Date
ja: 予約開始日

en: Reservation Start Time
ja: 予約開始時刻

en: To
ja: に

en: Reservation End Time
ja: 予約終了時間

en: Reserve End Date
ja: 予約終了日

en: Participant
ja: 参加者

en: Number of Participant
ja: 参加者数

en: Maximum Capacity
ja: 最大容量

en: Applicant
ja: 申請者

en: Select Applicant
ja: 応募者を選択

en: Venue List
ja: 会場リスト

en: Edit Venue
ja: 会場を編集

en: Reservation List
ja: 予約リスト

en: Edit Reservation
ja: 予約を編集

en: Add Reservation
ja: 予約を追加

en: Request Before Days
ja: 日前のリクエスト

en: Multiple Reservation
ja: 複数予約

en: Yes
ja: はい

en: No
ja: いいえ

en: Reserved Date
ja: 予約日

en: Reserved End Date
ja: 予約終了日

en: Reserved By
ja: 予約者

en: Credit Card
ja: クレジットカード

en: Autometic Direct Debit
ja: 自動口座振替

en: Online
ja: オンライン

en: Paypal
ja: ペイパル

en: Login failed: You have entered an incorrect Username or password, please try again.
ja: ログイン失敗：間違ったユーザー名またはパスワードを入力しました。もう一度やり直してください。

en: Remember Me
ja: 私を覚えてますか

en: Log In
ja: ログイン

en: Logout
ja: ログアウト

en: Only jpg jpeg png and gif files are allowed!
ja: jpg jpeg pngおよびgifファイルのみが許可されています。

en: title
ja: タイトル

en: header
ja: ヘッダ

en: Add category
ja: カテゴリを追加

en: category Name
ja: 種別名

en: Add Activity Category
ja: 活動カテゴリを追加

en: Activity Category Name
ja: 活動カテゴリ名

en: Add Document Category
ja: 文書カテゴリを追加

en: Document Category Name
ja: 文書カテゴリ名

en: Add Equipment
ja: 機器を追加する

en: Equipment Name
ja: 機器名

en: Add Song Category
ja: 曲のカテゴリを追加

en: Category Name
ja: 種別名

en: Add Service Type
ja: サービスタイプを追加

en: Service Type Name
ja: サービスタイプ名

en: Add Donation Type
ja: 寄付タイプを追加

en: Donation Type Name
ja: 寄付タイプ名

en: Donation Name
ja: 寄付名

en: Details
ja: 詳細

en:  Venue Name
ja: 会場名

en: Participant Capacity
ja: 参加者定員

en: Equipments
ja: 設備

en: No Equipments
ja: 設備なし

en: Multiple Booking Possible
ja: 複数予約可能

en: Book
ja: 本

en: No Venue Data
ja: 会場データなし

en: Pastoral Details
ja: 牧歌的な詳細

en:  Pastoral Title
ja: 牧歌的な称号

en:  Pastoral Date
ja: 牧歌的な日

en:  Pastoral Time
ja: 牧歌的な時間

en: No Pastoral Data
ja: 牧畜データなし

en:  Member Name
ja: メンバー名

en: Family Members
ja: 家族のメンバー

en: Check In Date
ja: チェックイン日

en: Check Out Date
ja: チェックアウト日

en: Check-Out
ja: チェックアウト

en: Room History
ja: 部屋の歴史

en: Do not have any active bookings
ja: アクティブな予約はありません

en: Check-In
ja: チェックイン

en: Give Gift To Member
ja: 会員にギフトを贈る

en: Give This Gift
ja: このギフトを贈る

en: Issue Date
ja: 発行日

en: Payment To
ja: への支払い

en: Bill To
ja: 請求書送付先

en: Invoice Entries
ja: 請求書の記入

en: Entry
ja: エントリ

en: Issue By
ja: 発行者

en: Donation
ja: 寄付

en: Pledge
ja: 誓約する

en: Grand Total :
ja: 総計 ：

en: Print
ja: 印刷する

en: Ministry Member
ja: 省メンバー

en: Group Member
ja: グループメンバー

en: No any member yet.
ja: まだメンバーはいません。

en: Add Members
ja: メンバーを追加する

en: Add Ministry Member
ja: 省メンバーを追加

en: Add Group Member
ja: グループメンバーを追加

en: No Family Member
ja: 家族会員なし

en: Select Profile Picture
ja: プロフィール写真を選択

en: No data available in table
ja: テーブルにデータがありません

en: Showing _START_ to _END_ of _TOTAL_ entries
ja: _TOTAL_件のエントリのうち_START_〜_END_を表示しています

en: Showing 0 to 0 of 0 entries
ja: 0件中0から0まで表示

en: (filtered from _MAX_ total entries)
ja: （_MAX_合計エントリから絞り込まれた）

en: Show _MENU_ entries
ja: _MENU_エントリを表示

en: Loading...
ja: 読み込み中...

en: Processing...
ja: 処理...

en: Search:
ja: サーチ：

en: No matching records found
ja: 該当する記録は見つかりません

en: First
ja: 最初

en: Last
ja: 最終

en: Next
ja: 次

en: Previous
ja: 前

en: : activate to sort column ascending
ja: ：列を昇順に並べ替える

en: : activate to sort column descending
ja: ：列を降順に並べ替える

en: My Profile
ja: 私のプロフィール

en: Log Out
ja: ログアウト

en: Home
ja: ホーム

en: Church Management System
ja: 教会管理システム

en: Please enter Category Name.
ja: カテゴリ名を入力してください。

en: Church Management Login Page
ja: 教会管理ログインページ

en: Member Registration
ja: 会員登録

en: Registration
ja: 登録

en: Registration complete.Your account active after admin can approve.
ja: 登録が完了しました。管理者が承認した後、自分のアカウントが有効になります。

en: Accept only image files.
ja: 画像ファイルのみを受け入れます。

en: Update Profile
ja: プロフィールを更新

en: New Password And Confirm Password Did Not Match.
ja: 新しいパスワードと確認パスワードが一致しませんでした。

en: Please Enter New Password .
ja: 新しいパスワードを入力してください。

en: Please Enter Confirm Password .
ja: パスワードの確認を入力してください。

en: Account Settings
ja: アカウント設定

en: Current Password
ja: 現在のパスワード

en: New Password
ja: 新しいパスワード

en: Confirm Password
ja: パスワードを認証する

en: Other Information
ja: その他の情報

en: Staff Member Name
ja: スタッフメンバー名

en: Staff Member Email
ja: スタッフメンバーのEメール

en: Payment successfully
ja: 支払いに成功しました

en: Payment Cancel
ja: 支払いキャンセル

en: Donation List
ja: 寄付リスト

en: Edit Donation
ja: 寄付を編集

en: Add Donation
ja: 寄付を追加

en: Select Payment Method
ja: 支払い方法を選択

en: Give Donation
ja: 寄付をする

en: View Message
ja: メッセージを見る

en: Message Sent Successfully!
ja: 送信に成功しました！

en: Patient Name
ja: 患者名

en: Pledges List
ja: プレッジリスト

en: Spiritual Gift List
ja: スピリチュアルギフト一覧

en: Your browser does not support the video tag.
ja: お使いのブラウザはビデオタグをサポートしていません。

en: video
ja: ビデオ

en: Reserve Date
ja: 予約日
