church_mgt - en to tr translation catalogue (707 entries)

en:  Add New Group
tr:  Yeni Grup Ekle

en:  Delete
tr:  silmek

en:  Edit
tr:  Düzenle

en:  Member Name
tr:  Üye adı

en:  Pastoral Date
tr:  Pastoral Tarih

en:  Pastoral Time
tr:  Pastoral Zaman

en:  Pastoral Title
tr:  Pastoral Başlığı

en:  Venue Name
tr:  Mekan İsmi

en: (filtered from _MAX_ total entries)
tr: (_MAX_ toplam girişinden filtrelendi)

en: 1 Time
tr: 1 kez

en: 12/31/2019
tr: 2019/12/31

en: 2019-12-12
tr: 2019/12/12

en: : activate to sort column ascending
tr: : artan sütunu sıralamak için etkinleştir

en: : activate to sort column descending
tr: : Azalan sütunu sıralamak için etkinleştir

en: Absent
tr: Yok

en: Accept only image files.
tr: Sadece resim dosyalarını kabul et.

en: Access Right Settings
tr: Doğru Ayarlara Erişim

en: Access Rights
tr: Erişim Hakları

en: Account
tr: hesap

en: Account Settings
tr: Hesap ayarları

en: Accountant
tr: Muhasebeci

en: Accountant Email
tr: Muhasebe E-postası

en: Accountant List
tr: Muhasebe Listesi

en: Accountant Name
tr: Muhasebeci Adı

en: Action
tr: Aksiyon

en: Active
tr: Aktif

en: Activities
tr: faaliyetler

en: Activity
tr: Aktivite

en: Activity Category
tr: Etkinlik Kategorisi

en: Activity Category Name
tr: Etkinlik Kategorisi Adı

en: Activity End Date
tr: Aktivite Bitiş Tarihi

en: Activity End Time
tr: Etkinlik Bitiş Saati

en: Activity List
tr: Etkinlik Listesi

en: Activity Name
tr: Etkinlik adı

en: Activity Page Link
tr: Etkinlik Sayfası Bağlantısı

en: Activity Record End Time
tr: Etkinlik Kaydı Bitiş Saati

en: Activity Record Start Time
tr: Etkinlik Kaydı Başlama Saati

en: Activity Reoccurence
tr: Etkinlik tekrarı

en: Activity Report
tr: Faaliyet Raporu

en: Activity Report By Month
tr: Aylara Göre Faaliyet Raporu

en: Activity Start Date
tr: Aktivite Başlangıç Tarihi

en: Activity Start Time
tr: Aktivite Başlangıç Saati

en: Activity Title
tr: Faaliyet Başlığı

en: Activity Venue
tr: Faaliyet Yeri

en: Add Accountant
tr: Muhasebeci ekle

en: Add Activity
tr: Etkinlik ekle

en: Add Activity Category
tr: Etkinlik Kategorisi Ekle

en: Add Activity Template
tr: Etkinlik Şablonu Ekle

en: Add Document
tr: Belge ekle

en: Add Document Category
tr: Belge Kategorisi Ekle

en: Add Donation
tr: Bağış ekle

en: Add Donation Template
tr: Bağış Şablonu Ekleyin

en: Add Donation Type
tr: Bağış Türü Ekle

en: Add Equipment
tr: Ekipman ekle

en: Add Expense
tr: Gider ekle

en: Add Expense Entry
tr: Gider Girişi Ekle

en: Add Family
tr: Aile ekle

en: Add Family Member
tr: Aile Üyesi Ekle

en: Add Group
tr: Grup ekle

en: Add Group Member
tr: Grup Üyesi Ekle

en: Add Income
tr: Gelir ekle

en: Add Income Entry
tr: Gelir Girişi Ekle

en: Add Income Template
tr: Gelir Şablonu Ekle

en: Add Member
tr: Üye ekle

en: Add Members
tr: Üye ekle

en: Add Ministry
tr: Bakanlık ekle

en: Add Ministry Member
tr: Bakanlık Üyesi Ekle

en: Add Notice
tr: İlan ekle

en: Add Notice Admin Template
tr: İlan Ekleme Şablonu

en: Add Notice Email Template
tr: Bildirim E-posta Şablonu Ekleme

en: Add Notice Template
tr: İlan Şablonu Ekle

en: Add Or Remove
tr: Ekle veya sil

en: Add Other User in System Template
tr: Sistem Şablonuna Diğer Kullanıcıları Ekleme

en: Add Other User in system Template
tr: Sistem Şablonunda Diğer Kullanıcı Ekleme

en: Add Pastoral
tr: Pastoral ekle

en: Add Pastoral Template
tr: Pastoral Şablon ekle

en: Add Pledges
tr: Rehin ekle

en: Add Pledges Template
tr: Rehin Şablonu Ekleyin

en: Add Reservation
tr: Rezervasyon Ekleyin

en: Add Room
tr: Oda ekle

en: Add Sermon
tr: Vaaz ekle

en: Add Sermon Template
tr: Vaaz Şablonu Ekle

en: Add Service
tr: Servis ekle

en: Add Service Template
tr: Servis Şablonu Ekle

en: Add Service Type
tr: Servis Türü Ekle

en: Add Song
tr: Şarkı ekle

en: Add Song Category
tr: Şarkı Kategorisi Ekle

en: Add Song Template
tr: Şarkı Şablonu Ekle

en: Add Spiritual Gift
tr: Manevi Hediye Ekleyin

en: Add Transaction
tr: İşlem ekle

en: Add Transaction Template
tr: İşlem Şablonu Ekleyin

en: Add Venue
tr: Mekan ekle

en: Add category
tr: Kategori ekle

en: Address
tr: Adres

en: Adults
tr: Yetişkinler

en: All Accountants
tr: Tüm Muhasebeciler

en: All Day
tr: Tüm gün

en: All Members
tr: Tüm üyeler

en: Allow multiple reservation in the same period
tr: Aynı dönemde birden fazla rezervasyona izin ver

en: Amount
tr: Miktar

en: Applicant
tr: Başvuru sahibi

en: Approve
tr: onaylamak

en: Are you sure you want to delete this record?
tr: Bu kaydı silmek istediğinize emin misiniz?

en: Attendance
tr: katılım

en: Attendance Report
tr: Seyirci Raporu

en: Attendance successfully saved!
tr: Seyirci başarıyla kaydedildi!

en: Attendence
tr: Devam

en: Attendence Date
tr: Devam tarihi

en: Audio
tr: Ses

en: Australian Dollar
tr: Avustralya Doları

en: Autometic Direct Debit
tr: Otomatik Otomatik Ödeme

en: Available
tr: Mevcut

en: Bank Transfer
tr: Banka transferi

en: Baptist Date
tr: Baptist Tarihi

en: Bill To
tr: Ya fatura edilecek

en: Birth Date
tr: Doğum günü

en: Birthday List
tr: Doğum Günü Listesi

en: Book
tr: Kitap

en: Brazilian Real
tr: Brezilya Reali

en: Campaign
tr: Kampanya

en: Campaign Tests Not Sent!
tr: Kampanya Testleri Gönderilmedi!

en: Campaign Tests Sent!
tr: Kampanya Testleri Gönderildi!

en: Campaign list
tr: Kampanya listesi

en: Canadian Dollar
tr: Kanada Doları

en: Capacity
tr: Kapasite

en: Cash
tr: Nakit

en: Category Name
tr: Kategori adı

en: Check
tr: Kontrol

en: Check In
tr: Giriş

en: Check In Date
tr: Giriş Tarihi

en: Check Out Date
tr: Tarihi kontrol et

en: Check-In
tr: Giriş

en: Check-In
tr: Giriş

en: Check-In church venue Template
tr: Check-In kilise mekanı Şablon

en: Check-Out
tr: Çıkış yapmak

en: Check-Out From Church Venue Template
tr: Kilise Mekan Şablonundan Çıkış Yapın

en: Check-in Date
tr: Giriş Tarihi

en: Check-out Date
tr: Tarihi kontrol et

en: Check-out successfully
tr: Başarıyla kontrol edildi

en: Cheked-in Date
tr: Cheked-in Tarihi

en: Cheked-out Date
tr: Cheked Çıkış Tarihi

en: Children
tr: çocuklar

en: Church Address
tr: Kilise Adresi

en: Church Logo
tr: Kilise Logosu

en: Church Management
tr: Kilise Yönetimi

en: Church Management Login Page
tr: Kilise Yönetimi Giriş Sayfası

en: Church Management System
tr: Kilise Yönetim Sistemi

en: Church Name
tr: Kilise adı

en: City
tr: Kent

en: Class
tr: Sınıf

en: Close
tr: Kapat

en: Comment
tr: Yorum Yap

en: Compose
tr: oluşturmak

en: Confirm Password
tr: Şifreyi Onayla

en: Contact Information
tr: İletişim bilgileri

en: Country
tr: ülke

en: Create Expense Entry
tr: Masraf Girişi Yaratın

en: Create Income Entry
tr: Gelir Girişi Oluştur

en: Credit Card
tr: Kredi kartı

en: Current Password
tr: Şimdiki Şifre

en: Czech Koruna
tr: Çek Korunası

en: Danish Krone
tr: Danimarka Kronu

en: Dashboard
tr: gösterge paneli

en: Date
tr: tarih

en: Date Format
tr: Tarih formatı

en: Date Of Birth
tr: Doğum tarihi

en: Date of birth
tr: Doğum tarihi

en: Daughter
tr: Kız evlat

en: Days
tr: günler

en: December 12, 2019
tr: 12 Aralık 2019

en: Delete
tr: silmek

en: Demographics
tr: Demografik

en: Department
tr: Bölüm

en: Description
tr: Açıklama

en: Details
tr: ayrıntılar

en: Do not have any active bookings
tr: Herhangi bir aktif rezervasyonunuz yok

en: Documant Name
tr: Belge Adı

en: Document
tr: belge

en: Document Category Name
tr: Belge Kategorisi Adı

en: Document Created By
tr: Tarafından Oluşturulan Belge

en: Document List
tr: Belge Listesi

en: Document Name
tr: Belge Adı

en: Domain
tr: domain

en: Donate
tr: bağışlamak

en: Donation
tr: Bağış

en: Donation Amount
tr: Bağış miktarı

en: Donation Date
tr: Bağış Tarihi

en: Donation List
tr: Bağış Listesi

en: Donation Name
tr: Bağış Adı

en: Donation Type
tr: Bağış Türü

en: Donation Type Name
tr: Bağış Türü Adı

en: Download CSV File
tr: CSV Dosyasını İndir

en: Download Reports
tr: Raporları İndir

en: Draft
tr: taslak

en: Edit
tr: Düzenle

en: Edit Accountant
tr: Muhasebeciyi Düzenle

en: Edit Activity
tr: Etkinliği Düzenle

en: Edit Document
tr: Belgeyi Düzenle

en: Edit Donation
tr: Bağış Düzenle

en: Edit Expense
tr: Giderleri Düzenle

en: Edit Family Member
tr: Aile Üyesini Düzenle

en: Edit Group
tr: Grubu Düzenle

en: Edit Income
tr: Geliri Düzenle

en: Edit Member
tr: Üye Düzenle

en: Edit Ministry
tr: Bakanlığı Düzenle

en: Edit Notice
tr: Bildirimi Düzenle

en: Edit Pastoral
tr: Pastoral'i düzenle

en: Edit Pledges
tr: Rehinleri Düzenle

en: Edit Reservation
tr: Rezervasyonu Düzenle

en: Edit Room
tr: Oda düzenle

en: Edit Sell Gift
tr: Hediye Satışı Düzenle

en: Edit Sermon
tr: Vaazını Düzenle

en: Edit Service
tr: Hizmeti Düzenle

en: Edit Song
tr: Şarkıyı Düzenle

en: Edit Spiritual Gift
tr: Manevi Hediyeyi Düzenle

en: Edit Transaction
tr: İşlemi Düzenle

en: Edit Venue
tr: Mekanı Düzenle

en: Education
tr: Eğitim

en: Email
tr: E-posta

en: Email Subject
tr: E-posta konu

en: Enable
tr: etkinleştirme

en: Enable Notifications
tr: Bildirimleri Etkinleştir

en: Enable Sandbox
tr: Sandbox'ı etkinleştir

en: End Date
tr: Bitiş tarihi

en: End Date should be greater than Start Date
tr: Bitiş Tarihi, Başlangıç Tarihinden büyük olmalıdır

en: End Date should be greater than Start Date.
tr: Bitiş Tarihi, Başlangıç Tarihinden büyük olmalıdır.

en: End Time
tr: Bitiş zamanı

en: End Time should be greater than Start Time
tr: Bitiş Saati, Başlangıç Saatinden büyük olmalıdır

en: End Time should be greater than Start Time.
tr: Bitiş Saati, Başlangıç Saatinden büyük olmalıdır.

en: Entry
tr: giriş

en: Envato License key
tr: Envato Lisans anahtarı

en: Equipment
tr: ekipman

en: Equipment Name
tr: ekipman adı

en: Equipments
tr: Ekipmanlar

en: Expense Amount
tr: Gider Tutarı

en: Expense Entry
tr: Gider girişi

en: Expense Entry Label
tr: Gider Giriş Etiketi

en: Expense List
tr: Gider Listesi

en: Families
tr: Aileler

en: Family Member
tr: Aile üyesi

en: Family Member  Name
tr: Aile Üyesi Adı

en: Family Member Email
tr: Aile Üyesi E-postası

en: Family Member List
tr: Aile Üye Listesi

en: Family Members
tr: Aile üyeleri

en: Father
tr: baba

en: Fax
tr: Faks

en: Female
tr: Kadın

en: File size limit 2 MB allow.
tr: Dosya boyutu sınırı 2 MB izin verir.

en: First
tr: İlk

en: First Name
tr: İsim

en: Frequency
tr: Sıklık

en: Fri
tr: Cuma

en: Gender
tr: Cinsiyet

en: General Setting
tr: Genel ayarlar

en: General Settings
tr: Genel Ayarlar

en: Gift
tr: Hediye

en: Gift Assigned successfully
tr: Hediye başarıyla atandı

en: Gift Got Date
tr: Hediye Tarihi Aldı

en: Gift Name
tr: Hediye adı

en: Gift Price
tr: Hediye Fiyatı

en: Gift Type
tr: Hediye türü

en: Give Donation
tr: Bağış ver

en: Give Gift
tr: Hediye ver

en: Give Gift To Member
tr: Üyeye Hediye Ver

en: Give This Gift
tr: Bu hediyeyi ver

en: Go
tr: Gitmek

en: Grand Total :
tr: Genel Toplam :

en: Group
tr: grup

en: Group Image
tr: Grup Resmi

en: Group List
tr: Grup Listesi

en: Group Member
tr: Grup üyesi

en: Group Members Added successfully
tr: Grup üyeleri başarıyla eklendi

en: Group Name
tr: Grup ismi

en: Groups
tr: Gruplar

en: Guest Speaker
tr: Konuk konuşmacı

en: Home
tr: Ev

en: Home Town Address
tr: Memleket Adresi

en: Hong Kong Dollar
tr: Hong Kong Doları

en: Hungarian Forint
tr: Macar Forinti

en: Husband
tr: Koca

en: Id
tr: İD

en: Image
tr: görüntü

en: Inbox
tr: Gelen kutusu

en: Income Amount
tr: Gelir Tutarı

en: Income Entry
tr: Gelir girişi

en: Income Entry Label
tr: Gelir Giriş Etiketi

en: Income List
tr: Gelir Listesi

en: Income Title
tr: Gelir Başlığı

en: Income label
tr: Gelir etiketi

en: Indian Rupee
tr: Hint rupisi

en: Invoice Entries
tr: Fatura Girişleri

en: Israeli New Sheqel
tr: İsrail Yeni Şekeli

en: Issue By
tr: Sayı By

en: Issue Date
tr: Veriliş tarihi

en: Japanese Yen
tr: Japon Yeni

en: Join Church Date
tr: Kilise Tarihine Katılın

en: Last
tr: Son

en: Last Name
tr: Soyadı

en: Licence Settings
tr: Lisans Ayarları

en: Loading...
tr: Yükleniyor...

en: Log In
tr: Oturum aç

en: Log Out
tr: Çıkış Yap

en: Login Link
tr: Giriş Bağlantısı

en: Login Page Link
tr: Giriş Sayfası Bağlantısı

en: Login failed: You have entered an incorrect Username or password, please try again.
tr: Giriş başarısız: Yanlış bir kullanıcı adı veya şifre girdiniz, lütfen tekrar deneyin.

en: Logout
tr: Çıkış Yap

en: Mail Template
tr: Posta Şablonu

en: MailChimp API key
tr: MailChimp API anahtarı

en: MailChimp list
tr: MailChimp listesi

en: Mailing list
tr: Mail listesi

en: Malaysian Ringgit
tr: Malezya Ringiti

en: Male
tr: Erkek

en: Marital Status
tr: Medeni hal

en: Married
tr: Evli

en: Maximum Capacity
tr: Maksimum kapasite

en: Member
tr: üye

en: Member Added In Group Template
tr: Grup Şablonuna Eklenen Üye

en: Member Added In Ministry Template
tr: Bakanlığa Eklenen Üye Şablonu

en: Member Approved By Admin Template
tr: Yönetici Şablonu Tarafından Onaylanan Üye

en: Member Attendance Report
tr: Üye Devam Raporu

en: Member CSV Successfully Uploaded.
tr: Üye CSV Başarıyla Yüklendi.

en: Member Email
tr: Üye e-postası

en: Member Group
tr: Üye Grubu

en: Member Id
tr: Kullanıcı Kimliği

en: Member List
tr: Üye Listesi

en: Member Name
tr: Üye adı

en: Member Registration
tr: Üye Kayıt

en: Member Type
tr: Üye Tipi

en: Member successfully Approved
tr: Üye başarıyla onaylandı

en: Members
tr: Üyeler

en: Menu
tr: Menü

en: Message
tr: Mesaj

en: Message Comment
tr: Mesaj Yorum

en: Message Content
tr: Mesaj içeriği

en: Message For
tr: İçin mesaj

en: Message Received Template
tr: Mesaj Alınan Şablon

en: Message Sent Successfully!
tr: Mesaj Başarıyla Gönderildi!

en: Message To
tr: Mesaj için

en: Message deleted successfully
tr: Mesaj başarıyla silindi

en: Message sent successfully
tr: Mesaj başarıyla gönderildi

en: Message successfully Sent.
tr: Mesaj başarıyla iletildi.

en: Method
tr: Yöntem

en: Mexican Peso
tr: Meksika Pezosu

en: Middle Name
tr: İkinci ad

en: Ministry
tr: bakanlık

en: Ministry  Attendance
tr: Bakanlık Seyirci

en: Ministry Attendence
tr: Bakanlığın Katılımı

en: Ministry Image
tr: Bakanlık imajı

en: Ministry List
tr: Bakanlık Listesi

en: Ministry Member
tr: Bakanlık Üyesi

en: Ministry Name
tr: Bakanlık Adı

en: Mobile No
tr: Telefon numarası

en: Mobile Number
tr: Cep numarası

en: Mon
tr: Pazartesi

en: Month
tr: Ay

en: Monthly
tr: Aylık

en: More Info
tr: Daha fazla bilgi

en: Mother
tr: anne

en: Multiple Booking Possible
tr: Çoklu Rezervasyon Mümkün

en: Multiple Reservation
tr: Çoklu Rezervasyon

en: My Profile
tr: Benim profilim

en: Name
tr: isim

en: Name Of Church
tr: Kilisenin Adı

en: Name Of Church
tr: Kilisenin Adı

en: Name Of Sender
tr: Gönderici adı

en: Name of Admin
tr: Yönetici Adı

en: Name of Member
tr: Üyenin Adı

en: Name of Memeber
tr: Memeber'in adı

en: Name of Receiver
tr: Alıcının adı

en: Name of User
tr: Kullanıcının Adı

en: New Password
tr: Yeni Şifre

en: New Password And Confirm Password Did Not Match.
tr: Yeni Parola ve Parolayı Doğrulama Eşleşmedi.

en: New Zealand Dollar
tr: Yeni Zellanda Doları

en: News Letter
tr: Haber mektubu

en: Next
tr: Sonraki

en: No
tr: Yok hayır

en: No Equipments
tr: Ekipman Yok

en: No Family Member
tr: Aile Üyesi Yok

en: No Group
tr: Grup Yok

en: No Groups
tr: Grup yok

en: No Ministry
tr: Bakanlık yok

en: No Of Family Members
tr: Aile Üyesi Sayısı

en: No Pastoral Data
tr: Pastoral Veri Yok

en: No Venue Data
tr: Alan Verisi Yok

en: No any member yet.
tr: Henüz bir üye yok.

en: No data available in table
tr: Tabloda veri yok

en: No matching records found
tr: Hiçbir eşleşen kayıt bulunamadı

en: No of Attendance
tr: Katılım Sayısı

en: No of Member
tr: Üye Sayısı

en: Norwegian Krone
tr: Norveç Kronu

en: Notice
tr: ihbar

en: Notice Approved
tr: Uyarı onaylandı

en: Notice By
tr: Uyarı:

en: Notice Comment
tr: Bildirim Yorum

en: Notice Content
tr: Uyarı İçeriği

en: Notice End Date
tr: İlan Bitiş Tarihi

en: Notice List
tr: İlan Listesi

en: Notice Page Link
tr: İlan Sayfası Bağlantısı

en: Notice Start Date
tr: Duyuru Başlama Tarihi

en: Notice Title
tr: İlan Başlığı

en: Number of Participant
tr: Katılımcı Sayısı

en: Occupation
tr: Meslek

en: Occupied
tr: Meşgul

en: Official Phone Number
tr: Resmi Telefon Numarası

en: Online
tr: İnternet üzerinden

en: Only CSV file are allow.
tr: Sadece CSV dosyalarına izin verilir.

en: Only PDF files are allowed!
tr: Sadece PDF dosyalarına izin verilir!

en: Only audio formats files are allowed!
tr: Sadece ses formatı dosyalarına izin verilir!

en: Only image files are allowed!
tr: Sadece resim dosyalarına izin verilir!

en: Only image formats are allow.
tr: Sadece görüntü formatlarına izin verilir.

en: Only jpg jpeg png and gif files are allowed!
tr: Sadece jpg jpeg png ve gif dosyalarına izin verilir!

en: Only jpg jpeg png and gif files are allowed!.
tr: Sadece jpg jpeg png ve gif dosyalarına izin verilir!

en: Only video formats files are allowed!
tr: Sadece video formatları dosyalarına izin verilir!

en: Other
tr: Diğer

en: Other Information
tr: Diğer bilgiler

en: Other Service Date
tr: Diğer hizmet tarihi

en: Other Service End Time
tr: Diğer hizmet bitiş zamanı

en: Other Service Start Time
tr: Diğer hizmet başlangıç zamanı

en: Other Service Title
tr: Diğer hizmet başlığı

en: Other Service Type
tr: Diğer hizmet türü

en: Other Times
tr: Diğer zamanlar

en: Other Title
tr: Diğer başlık

en: Page Link
tr: Sayfa Bağlantısı

en: Paid
tr: Ücretli

en: Part Paid
tr: Ödenmiş Parça

en: Participant
tr: Katılımcı

en: Participant Capacity
tr: Katılımcı Kapasitesi

en: Password
tr: Parola

en: Pastoral Date
tr: Pastoral Tarih

en: Pastoral Description
tr: Pastoral açıklama

en: Pastoral Details
tr: Pastoral Ayrıntılar

en: Pastoral List
tr: Pastoral Listesi

en: Pastoral Page Link
tr: Pastoral Sayfa Bağlantısı

en: Pastoral Time
tr: Pastoral Zaman

en: Pastoral Title
tr: Pastoral Başlığı

en: Patient Name
tr: Hasta adı

en: Pay Method
tr: Ödeme yöntemi

en: Payment
tr: Ödeme

en: Payment Cancel
tr: Ödeme iptal

en: Payment Link
tr: Ödeme Bağlantısı

en: Payment Received Against Transaction Invoice Template
tr: İşlem Fatura Şablonuna Karşı Alınan Ödeme

en: Payment Received against Transaction Invoice Template
tr: İşlem Faturası Şablonuna Karşı Alınan Ödeme

en: Payment Report
tr: Ödeme raporu

en: Payment Report By Month
tr: Aylık Ödeme Raporu

en: Payment To
tr: Için ödeme

en: Payment successfully
tr: Ödeme başarıyla yapıldı

en: Paypal Email Id
tr: Paypal E-posta No

en: Personal Information
tr: Kişisel bilgi

en: Philippine Peso
tr: Filipin Pezosu

en: Phone
tr: Telefon

en: Photo
tr: Fotoğraf

en: Play Song
tr: Şarkı Çal

en: Please Enter Confirm Password .
tr: Lütfen Onay Şifresini Girin.

en: Please Enter New Password .
tr: Lütfen Yeni Parolanızı Girin.

en: Please Select Activity
tr: Lütfen Faaliyet Seçiniz

en: Please Select Ministry
tr: Lütfen Bakanlık Seçiniz

en: Please enter Category Name.
tr: Lütfen Kategori Adınızı giriniz.

en: Please fill out all the required fields
tr: Lütfen gerekli tüm alanları doldurunuz

en: Please provide correct Envato purchase key.
tr: Lütfen doğru Envato satın alma anahtarını sağlayın.

en: Please select document file format
tr: Lütfen belge dosyası formatını seçin

en: Pledge
tr: Rehin

en: Pledge List
tr: Rehin Listesi

en: Pledges
tr: Sözü

en: Pledges Amount
tr: Rehin Tutarı

en: Pledges End Date
tr: Rehinlerin Bitiş Tarihi

en: Pledges List
tr: Rehin Listesi

en: Pledges Page Link
tr: Rehin Sayfası Bağlantısı

en: Pledges Start Date
tr: Rehinlerin Başlama Tarihi

en: Pledges Total Amount
tr: Rehin Toplam Tutar

en: Pledges frequecy
tr: Rehinlerin sıklığı

en: Polish Zloty
tr: Polonya Zlotisi

en: Pound Sterling
tr: İngiliz sterlini

en: Present
tr: Mevcut

en: Previous
tr: Önceki

en: Print
tr: baskı

en: Processing...
tr: İşleme...

en: Product
tr: Ürün

en: Profile Cover Image
tr: Profil Kapak Resmi

en: Publish
tr: Yayınla

en: Record End Time
tr: Kayıt Bitiş Süresi

en: Record Start Time
tr: Kayıt başlangıç zamanı

en: Record Updated Successfully
tr: Tutanak başarıyla güncellendi

en: Record deleted successfully
tr: Kayıt başarıyla silindi

en: Record inserted successfully
tr: Kayıt başarıyla eklendi

en: Record updated successfully
tr: Kayıt başarıyla güncellendi

en: Record updated successfully.
tr: Kayıt başarıyla güncellendi.

en: Recurrence
tr: yinelenme

en: Registration
tr: kayıt

en: Registration Email Template
tr: Kayıt Email Şablonu

en: Registration Email Template
tr: Kayıt Email Şablonu

en: Registration complete.Your account active after admin can approve.
tr: Kayıt işlemi tamamlandı. Yönetici onayladıktan sonra hesabınız aktif.

en: Rehearsal
tr: Prova

en: Relation
tr: ilişki

en: Religion Information
tr: Din Bilgisi

en: Remember Me
tr: Beni Hatırla

en: Repeat Date
tr: Tekrar tarihi

en: Replay
tr: Tekrar

en: Report
tr: Rapor

en: Request Before
tr: Önceden Talep Et

en: Request Before Days
tr: Günden Önce İste

en: Reservation End Time
tr: Rezervasyon Bitiş Saati

en: Reservation List
tr: Rezervasyon Listesi

en: Reservation Start Time
tr: Rezervasyon Başlangıç Saati

en: Reserve Date
tr: Ayrılma Tarihi

en: Reserve End Date
tr: Yedek Bitiş Tarihi

en: Reserve Start Date
tr: Yedek Başlangıç Tarihi

en: Reserved By
tr: Ayrılmış

en: Reserved Date
tr: Ayrılmış Tarih

en: Reserved End Date
tr: Ayrılmış Bitiş Tarihi

en: Role Of User
tr: Kullanıcı Rolü

en: Room History
tr: Oda Tarihi

en: Room List
tr: Oda listesi

en: Room Title
tr: Oda Başlığı

en: Sat
tr: Oturdu

en: Save
tr: Kayıt etmek

en: Save Activity
tr: Etkinliği Kaydet

en: Save Attendance
tr: Seyirci kaydet

en: Save Expense
tr: Gider Tasarrufu

en: Save Family
tr: Aileyi Kurtar

en: Save Income
tr: Geliri Kaydet

en: Save Member
tr: Üye Kaydet

en: Save Notice
tr: Bildirimi Kaydet

en: Save Pastoral
tr: Pastoral'i kaydet

en: Save Pledge
tr: Rehinini Kaydet

en: Save Reservation
tr: Rezervasyonu Kaydet

en: Save Room
tr: Oda tasarruf

en: Save Sermon
tr: Vaaz Kaydet

en: Save Service
tr: Hizmeti Kaydet

en: Save Setting Successfully
tr: Başarıyla Ayarı Kaydet

en: Save Transaction
tr: İşlemi Kaydet

en: Save Venue
tr: Mekanı Kaydet

en: Search for equipment...
tr: Ekipman ara ...

en: Search for group...
tr: Grup ara ...

en: Search for ministry...
tr: Bakanlığı ara ...

en: Search:
tr: Arama:

en: Seats
tr: Koltuklar

en: Select
tr: seçmek

en: Select Activity
tr: Etkinlik Seç

en: Select Activity Category
tr: Etkinlik Kategorisini Seçin

en: Select Activity Name
tr: Etkinlik Adı Seç

en: Select Applicant
tr: Başvuru Sahibini Seçin

en: Select CSV file
tr: CSV dosyasını seç

en: Select Campaign
tr: Kampanya Seç

en: Select Country
tr: Ülke Seç

en: Select Currency
tr: Para birimini seçin

en: Select Date Format
tr: Tarih Formatını Seç

en: Select Donations Type
tr: Bağış Tipini Seçin

en: Select Equipment
tr: Ekipman Seç

en: Select Gift
tr: Hediye Seç

en: Select Gift Type
tr: Hediye Türünü Seç

en: Select Group
tr: Grup Seç

en: Select Group Name
tr: Grup Adı Seç

en: Select Group/Members
tr: Grup / Üye Seç

en: Select Member
tr: Üye Seç

en: Select Ministry
tr: Bakanlık seçiniz

en: Select Ministry Name
tr: Bakanlık Adını Seçin

en: Select Payment Method
tr: ödeme türünü seçin

en: Select Profile Picture
tr: Profil Resmini Seçin

en: Select Report Type
tr: Rapor Türünü Seçin

en: Select Sermon Type
tr: Vaaz Tipini Seç

en: Select Service Type
tr: Servis Türünü Seçin

en: Select Song Category
tr: Şarkı Kategorisini Seçin

en: Select Venue
tr: Mekan seçiniz

en: Select list
tr: Liste seç

en: Sell Gift
tr: Hediye Sat

en: Sell Gifts List
tr: Hediye Listesini Sat

en: Sell Spiritual Gift Template
tr: Manevi hediye şablonu satmak

en: Selling Date
tr: Satış tarihi

en: Send Capmaign
tr: Capmaign Gönder

en: Send Message
tr: Mesaj gönder

en: Sent
tr: Gönderilen

en: Sent Item
tr: Gönderilen öğe

en: Sermon Content
tr: Vaaz İçeriği

en: Sermon Content Type
tr: Vaaz İçerik Türü

en: Sermon Description
tr: Vaaz açıklaması

en: Sermon List
tr: Vaaz Listesi

en: Sermon Page Link
tr: Vaaz Sayfa Bağlantısı

en: Sermon Title
tr: Vaaz Başlığı

en: Sermon Type
tr: Vaaz türü

en: Service
tr: Hizmet

en: Service End Date
tr: Servis Bitiş Tarihi

en: Service End Time
tr: Hizmet bitiş zamanı

en: Service List
tr: Servis Listesi

en: Service Name
tr: hizmet adı

en: Service Page Link
tr: Servis Sayfası Bağlantısı

en: Service Start Date
tr: Servis Başlama Tarihi

en: Service Start Time
tr: Hizmet başlangıç zamanı

en: Service Title
tr: Servis Başlığı

en: Service Type
tr: servis tipi

en: Service Type Name
tr: Hizmet Türü Adı

en: Services
tr: Hizmetler

en: Setting
tr: Ayar

en: Show _MENU_ entries
tr: _MENU_ girişlerini göster

en: Showing 0 to 0 of 0 entries
tr: 0 girdiden 0 ile 0 arasındakiler gösteriliyor

en: Showing _START_ to _END_ of _TOTAL_ entries
tr: _TOTAL_ girişinin _START_ - _END_ gösteriliyor

en: Singapore Dollar
tr: Singapur doları

en: Son
tr: Oğul

en: Song
tr: Şarkı

en: Song Category
tr: Şarkı Kategorisi

en: Song Description
tr: Şarkı açıklaması

en: Song List
tr: Şarkı listesi

en: Song Name
tr: Şarkı adı

en: Song Page Link
tr: Şarkı Sayfası Bağlantısı

en: Songs
tr: Şarkılar

en: Spiritual Gift
tr: Manevi Hediye

en: Spiritual Gift List
tr: Manevi Hediye Listesi

en: Spiritual Gifts List
tr: Manevi Hediye Listesi

en: Staff Member Email
tr: Personel Üyesi E-posta

en: Staff Member Name
tr: Personel Üye Adı

en: Start Date
tr: Başlangıç tarihi

en: Start Time
tr: Başlama zamanı

en: Starting Year
tr: Başlangıç yılı

en: State
tr: Belirtmek, bildirmek

en: Statistics
tr: istatistik

en: Status
tr: durum

en: Subject
tr: konu

en: Submit
tr: Gönder

en: Sun
tr: Güneş

en: Supplier Name
tr: sağlayıcı adı

en: Swedish Krona
tr: İsveç Kronu

en: Swiss Franc
tr: İsviçre Frangı

en: Sync Mail
tr: Postaları Senkronize Et

en: Synchronize Mail Successfully
tr: Postaları Başarıyla Senkronize Et

en: Taiwan New Dollar
tr: Tayvan Yeni Doları

en: Take/View  Attendance
tr: Devam Et / Gör

en: Thai Baht
tr: Tayland Bahtı

en: The Group Name
tr: Grup İsmi

en: The Member Name
tr: Üye Adı

en: The Ministry Name
tr: Bakanlık Adı

en: There are no groups to display here
tr: Burada gösterilecek grup yok

en: There is not enough data to generate report.
tr: Rapor oluşturmak için yeterli veri yok.

en: There seems to be some problem please try after sometime or contact us on sales@dasinfomeida.com
tr: Bazı problemler var gibi görünüyor, lütfen bir süre sonra tekrar deneyin ya da sales@dasinfomeida.com adresinden bize ulaşın.

en: This group have no members
tr: Bu grubun hiç üyesi yok

en: Thu
tr: Per

en: Times
tr: Zamanlar

en: To
tr: için

en: Total Amount
tr: Toplam tutar

en: Total Group Members
tr: Toplam Grup Üyesi

en: Total Ministry Members
tr: Toplam Bakanlık Üyesi

en: Transaction Date
tr: İşlem günü

en: Transaction List
tr: İşlem listesi

en: Tue
tr: Sal

en: Turkish Lira
tr: Türk Lirası

en: U.S. Dollar
tr: Amerikan Doları

en: Unmarried
tr: evlenmemiş

en: Unpaid
tr: ödenmemiş

en: Update Profile
tr: Profili Güncelle

en: Upload CSV File
tr: CSV Dosyasını Yükle

en: Upload Cover Image
tr: Kapak Resmi Yükle

en: Upload Gift
tr: Hediye Yükle

en: Upload Group Image
tr: Grup Resmini Yükle

en: Upload Member CSV
tr: Üye CSV’sini yükle

en: Upload Ministry Image
tr: Bakanlık Resmi Yükle

en: Upload Sermom
tr: Sermom yükle

en: Upload Sermon
tr: Sermon Yükle

en: Upload Song
tr: Şarkı Yükle

en: Upload image
tr: Fotoğraf yükleniyor

en: Upload image.
tr: Fotoğraf yükleniyor.

en: Usage Title
tr: Kullanım Başlığı

en: Use Paymaster Payment Gateways
tr: Paymaster Ödeme Ağ Geçitlerini kullanın

en: User Can Change Profile Picture
tr: Kullanıcı Profil Resmini Değiştirebilir

en: User Name
tr: Kullanıcı adı

en: User Role
tr: Kullanıcı rolü

en: Username
tr: Kullanıcı adı

en: Username Or Emailid All Ready Exist.
tr: Kullanıcı Adı Veya Emailid Hazır Her Var.

en: Venue
tr: mekan

en: Venue List
tr: Mekan Listesi

en: Venue Title
tr: Yer Başlığı

en: View
tr: Görünüm

en: View Attendance
tr: Seyirci Görüntüle

en: View Check-ins
tr: Check-in'leri Görüntüle

en: View Document
tr: Belgeyi Görüntüle

en: View Donation Link
tr: Bağış Bağlantısını Görüntüle

en: View Expense
tr: Giderleri Görüntüle

en: View Family Member
tr: Aile üyesini görüntüle

en: View Gift
tr: Hediyeyi Görüntüle

en: View Gifts
tr: Hediyeleri Görüntüle

en: View Income
tr: Geliri Görüntüle

en: View Invoice
tr: Faturayı Görüntüle

en: View Member
tr: Üye Göster

en: View Message
tr: Mesajı görüntüle

en: View Pastoral
tr: Pastoral'i görüntüleyin

en: View Sermon
tr: Sermon'u görüntüle

en: View Song
tr: Şarkıyı Gör

en: Volunteer
tr: Gönüllü

en: Weekly
tr: Haftalık

en: Wife
tr: Kadın eş

en: Wish
tr: dilek

en: Yearly
tr: Yıllık

en: Yes
tr: Evet

en: You can use following variables in the email template:
tr: E-posta şablonunda aşağıdaki değişkenleri kullanabilirsiniz:

en: Your browser does not support the video tag.
tr: Tarayıcınız video etiketini desteklemiyor.

en: Your file is ready. You can download it from
tr: Dosyanız Hazır. 'Dan indirebilirsiniz

en: Youth
tr: gençlik

en: Zip Code
tr: Posta kodu

en: category Name
tr: Kategori adı

en: check-in Page Link
tr: Giriş Sayfası Bağlantısı

en: check-out Page Link
tr: Çıkış Sayfası Bağlantısı

en: daily
tr: günlük

en: header
tr: başlık

en: monthly
tr: aylık

en: none
tr: Yok

en: please fill in the required fields
tr: lütfen zorunlu alanları doldurunuz

en: select relation
tr: ilişki seç

en: title
tr: Başlık

en: weekly
tr: haftalık

en: yearly
tr: yıllık
